Автогол помогна на Франция да изхвърли Белгия

Франция победи Белгия с 1:0 в дербито от 1/8-финалите на Евро 2024. Двукратните шампиони стигнаха до успеха след автогол на Ян Вертонген.

На 1/4- финалите "петлите" ще срещнат някой измежду Португалия или Словения.

Франция започна по-активно срещата и стигна до първия удар в мача в десетата минута. След пробив през центъра Антоан Гризман нанесе шут от около 20 метра, който бе точен, но твърде слаб и Коен Кастелс улови без проблеми.

Постепенно отборът на Доменико Тедеско започна на свой ред да гледа по-сериозно към вратата на французите. В 23-ата минута Белгия бе много близо до това да открие резултата чрез Кевин Де Бройне. „Червените дяволи” получиха правото да изпълнят свободен удар в близост до наказателното поле на Франция. Зад топката застана именно Де Бройне, който стреля много добре, топката рикошира леко и заблуди Майк Менян на голлинията. Френският страж обаче реагира много добре и с крак успя да предотврати сигурен гол.

Франция отговори с добра атака и удар на Маркус Тюрам с глава. Той засече перфектно центриране на Жул Кунде отдясно, но нямаше късмет и прати топката на сантиметри от левия страничен стълб. В добавеното време на първата част Килиан Мбапе проби много добре от ляво, движейки се по аутлинията, успя да премине през няколко белгийски футболисти и намери Орелиен Чуамени, който шутира много високо над вратата.

В 54-ата минута Мбапе отново проби отляво и нанесе нелош удар, който обаче се оказа неточен. Две по-късно Кунде проби отдясно и пусна пас за Гризман, който нанесе неточен удар.

В 70-ата минута Белгия стигна до голов шанс за първи път от известно време насам. Ромелу Лукаку получи подаване отляво, след като бе изпуснат от френската отбрана и нанесе точен удар, който обаче бе спасен от Майк Менян.

В 78-ата Килиан Мбапе получи топката на границата на наказателното и стреля от движение, но мерникът отново му изневери и за пореден път коженото кълбо прелетя високо над вратата на Коен Кастелс.

Развръзката в мача дойде пет минути преди края, когатоq rзстрел на Коло Муани, рикошира в крака на Ян Вертонген и топката влезе във вратата. Попадението беше записано като автогол на защитника. | БГНЕС