Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов се е опитал да назначи свои бивши съдружници в акционерно дружество „Профилактика, рехабилитация и отдих” ЕАД, предаде БГНЕС.
Дружеството е лицензиран туроператор и основен изпълнител на Програмата на НОИ за профилактика и рехабилитация на осигурените лица, но и също така е собственик на 16 хотелски комплекса, почивни бази и балнео хотели из цялата страна - в Бургаските минерални бани, Вършец, Хисаря, Костенец, Старозагорски минерални бани, Боровец, Велинград, Банкя, Павел баня, Приморско и други.
Едноличен собственик на капитала на дружеството е Националният осигурителен институт, чийто принципал е министърът на труда и социалната политика, в случая – Борислав Гуцанов.
Видно от Протокол 5 от заседание на Надзорния съвет на Дружеството, проведено на 4 април, социалният министър Гуцанов лично внася една-единствена точка в дневния ред: за смяна на трима души от сегашния състав на Надзорния съвет и замяната им от посочени от него други трима.
Става въпрос за освобождаването на Любомир Лалев, Цветан Васев и Христо Пеев като досегашни членове на Надзорния съвет. И замяната им с Цветомир Михалчев, Янита Димитрова, и Енчо Мирчев.
„За“ смяната на състава на съвета гласуват 9 души начело с Гуцанов, а против нея трима, начело с председателя на Надзорния съвет на „ПРО“ – Мария Минчев, Асия Гонева и Тодор Капитанов.
Видно от документите, министър Гуцанов изобщо не предлага случайни хора за нови членове на надзора. Справка в Търговския регистър сочи, че Гуцанов и Цветомир Михайлов са били дългогодишни съдружници в обща фирма с наименование „Блек Сий Навигейшън“, където си партнират още с Нешка Робева, известната във Варна издателка на местен вестник Цветанка Кирчева (която участва в още над 15 фирми), и фирмата „Ивър Спуркеланд“.
Към днешна дата фирмата „Блек Сий Навигейшън“ не съществува в архива на Търговския регистър на страната, но името на Борислав Гуцанов излиза в още 4 други фирми като заличен съдружник или управител (при встъпването си като министър Гуцанов е задължен да няма участие във фирми, бел. ред.).
На заседанието на Надзорния съвет изобщо не присъстват представители на НОИ.
Три дни по-късно промяната в състава на Съвета на директорите на „ПРО“ е подадена за вписване в Агенцията по вписванията, но получава отказ. Заявлението за вписване, подадено от софийския адвокат Димитър Руменчев, е отказано заради нередности в провеждането на заседанието на Надзорния съвет, смятат съдиите от Агенцията. „Протоколът от заседанието не е подписан от присъствалите на заседанието членове на НС на НОИ, а е приложен отделен списък. .. Следователно, с оглед неспазването на реда за оформяне на решенията не може да се установи валидното възникване на заявените за вписване обстоятелства“, смята съдията по вписванията. В отказа си от Агенцията по вписванията констатират, че не може да се установи дали изобщо е имало кворум при провеждането на заседанието, както и не е ясно дали отсъствалите членове изобщо са били поканени. В документите са представени нотариално заверени съгласия на Янита Димитрова и Енчо Мирчев, които – обаче, не са вписани в системата на регистър „Единство“ и са изготвени ПРЕДИ взимането на решенията от НС на НОИ, пише още в отказа на Агенцията.
На фона на 50-те лева, раздадени само на част от пенсионерите в България, бърз поглед към данъчната декларация на министъра сочи, че през 2018 година министър Гуцанов купува къща в местността „Свети Никола“, точно на морския бряг във Варна, за 300 хиляди лева. Видно от последната му имотна декларация от 2023 г., министърът притежава парцел от 8 декара в село Приселци, община Аврен, купен за близо 98 хиляди лева; апартамент от 128 квадрата във Варна; имот в местността Акчелар във Варна, както и още един такъв в село Хитрино.
В декларацията си през 2024 г. Гуцанов декларира 277 хиляди лева в брой, както и допълнително спестени близо 190 хиляди лева с произход „заплата“. І БГНЕС