Депутатите обсъждат вота на недоверие към кабинета „Желязков“

България има своето достойно място на дипломатическата сцена, заяви външният министър.

Народните представители обсъждат в пленарна зала вота на недоверие към кабинета на Росен Желязков, предаде репортер на БГНЕС.

Първият вот на недоверие към правителството бе иницииран от ПГ на „Възраждане“ и подкрепен с подписите на ПГ на „Величие“ и ПГ на МЕЧ. Общо събраните подписи за внасяне на вота на недоверие са 54 от необходими 48.

Проектът на Решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет (МС) на Република България с министър-председател Росен Желязков е „заради провала на правителството в сектор външна политика“.

Гласуването на проекта за решение е не по-рано от 24 часа от приключване на разискванията.

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов представи мотивите, като подчерта, че „вместо политика на мир и диалог, кабинетът на Росен Желязков следва безкритично линията на конфронтация и ескалация, диктувана от либералния елит в Брюксел и доскоро във Вашингтон“.

Като мотив се посочва, че „под натиска на външни сили, България бе въвлечена в чужд геополитически конфликт, без обществено съгласие и без стратегическа полза за страната“, а „санкциите срещу Руската федерация продължават да нанасят тежки щети на българската икономика“.

Отбелязана е и „скандална пасивност“ относно „смъртта на българския служител в ООН Марин Маринов в Ивицата Газа“, като според вносителите това е „потресаващ пример за отказ от защита на националното достойнство от страна на управляващите“.

„Настояваме за незабавна оставка на правителството на Росен Желязков и връщане на външна политика, основана на националния суверенитет, националния интерес, стремежа към благоденствие на българите и подкрепата на всяка мирна инициатива в международен план“, заяви Костадинов от парламентарната трибуна.

Министърът на външните работи Георг Георгиев посочи, че външната политика е една материя, в която е нужно национално съгласие и единствено, защото само по този начин държавата излъчва солидност, стабилност, авторитет и сила. „Благодарен съм за това, че във външната политика в момента имаме възможност да демонстрираме именно досега изброеното и да показваме, че България има своето достойно място на дипломатическата сцена“, каза той и подчерта, че България в момента е страна, която е уважавана и авторитетна, която направлява процеси.

По думите му страни като България, които не притежават ядрено оръжие, не притежават глобални големи армии, не се славят с имперски амбиции, именно системата на международните договори е тази, която ги пази. „Ако ние се еманципираме от решенията на ООН, на НАТО, на Европейския съюз (ЕС), които пазят и гарантират този международен ред, който ние познаваме в момента и който Руската федерация оспорва, то тогава ние утре, ако се намерим в позицията на агресирана държава, няма да имаме никакво нито морално, нито политическо право да оспорим това, че силният не може да налага своя дневен ред само и единствено от позицията на това, че е по-голям, по-могъщ или има някакви интерпретации на условни процеси“, обясни външният министър по отношение на позицията на България за войната на Русия в Украйна.

Във връзка с гибелта на нашия сънародник в Газа, Георгиев уточни, че във всеки един момент от МВнР казваха само едно, а именно, че чакат официалния доклад на ООН и финалните заключения от разследващите екипи, предоставени по официален път на българската страна, за да може да бъде изяснена и заявена позицията на България. Той увери, че позицията на България ще бъде „кристално ясна“ и „абсолютно безапелационна“. 

„България с цялата си сериозност, строгост и абсолютна неотстъпчивост ще заяви, че изисква и извинение, и да бъдат обезщетени близките на загиналия наш сънародник. Няма да направим никакъв компромис с това, независимо чия е отговорността – дали на Държавата Израел, дали на друг, замесен в трагичния случай“, категоричен е министърът на външните работи.

Депутатът от ПГ на ГЕРБ-СДС Тома Биков констатира, че на втория месец от управлението на правителството е внесен вот на недоверие за провал във външната политика от три формации, които са против влизането на България в еврозоната, а някои от тях и дори изобщо членството в ЕС и НАТО.

„Ние, разбира се, ще подкрепим правителството не само в рамките на вота на недоверие, ще го подкрепим и във външната му политика“, каза той.

Лидерът на ПГ на МЕЧ Радостин Василев отговори на Биков, че партията му не иска напускане на ЕС и НАТО, а иска отстояване на националноотговорна българска позиция в тези съюзи. 

„Външната политика трябва да създава пространство за сигурност около България, а това правителство продължава политика на сглобка на две служебни правителства на ГЕРБ, на политика на напрежение", заяви той.

Според него България заема губещата страна, вместо да стане зона за търсене на мир.

„ПП МЕЧ не е против еврото, но е против влизането му насила, на тъмно", добави Василев.

По време на разискванията бе засегнат и казусът с българския гражданин Милан Димитров, който бе задържан и екстрадиран от Гърция в затвор в САЩ. Ангел Георгиев от „Възраждане" посочи, че не е видял официална позиция от българската държава, че се застъпва за този гражданин.

Външният министър се обърна към депутатите от „Възраждане" с думите, че пред свидетели те са се съгласили, че това, което МВнР може да направи, е направено. „Когато говорим за съдбата на хора, трябва да бъдем много внимателни, защото създаваме у тях очаквания. Едно правите пред тях, друго правите вероятно пред тези, пред които трябва да се отчетете, трето и четвърто излагате в публичното пространство", допълни министър Георгиев.

Станислав Анастасов от ПГ на „ДПС-Ново начало" отбеляза, че вносителите на вота често заявяват, че искат да напуснем НАТО, ООН, СЗО, Съвета на Европа и др., но не искат да напуснем онези руски организации, за които „тук се тръшкат" с отделни изслушвания. Той ги призова оттук нататък да не говорят за българската политика на България, защото тя е едно от малкото неща, които са консистентни през последните години и точно там не може да се говори за провал. Анастасов ги обвини в опит да отклонят българската външна политика от ясния ѝ курс.

Лидерът на „Величие" Ивелин Михайлов обясни мотивите да подкрепят вота на недоверие. „В България не виждам какви козове ни останаха, за да можем да преговаряме някъде. Сегашното правителство знае, че се ние се намираме в условия на предвоенен конфликт, който е между ЕС и вероятно Русия. Като членове на ЕС и НАТО, ние трябва да се грижим за сигурността на нашите граждани и за нашата армия", каза той и подчерта, че ако едно правителство иска да води силна външна политика, поне би се грижило за ядрените си бункери, които да приютят хората в случай на някакъв проблем.

Михайлов посочи, че във Варна е унищожен един от най-големите атомни бункери в България. „Корупцията в правителството и мафията в България направи така, че всичко да бъде потулено, защото хората в тази престъпна дейност бяха от ГЕРБ, които участваха в преобразуването на този обект в скрап", заяви той и отбеляза, че не вижда как България може да води външна политика, когато нямаме армия и въоръжение, както и хора, санкционирани за корупция по глобалния закон „Магнитски".IБГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон