Филмовият фестивал в Кан представя изненади, стачки, Тръмп и MeToo

Филмовият фестивал в Кан започва на 14 май с наситена програма, включваща завръщането на холивудски икони, опасения от стачка, биографичен филм за Доналд Тръмп и сянката на обвиненията от MeToo.

Завръщането на режисьора на „Кръстникът“ Франсис Форд Копола с неговия епичен филм „Мегалополис“, създаван в продължение на десетилетия, е най-очакваният от тазгодишните кандидати за голямата награда „Златна палма“.

Това е един от 22-те филма, които се борят за любовта на журито, ръководено от режисьорката на „Барби“ Грета Гервиг, което ще обяви решението си на 25 май.

Сред преминаващите по червения килим са актьорите Ричард Гиър, Деми Мур и Кевин Костнър, които участват в нови филми. Трикратната носителка на „Оскар“ Мерил Стрийп и създателят на „Междузвездни войни“ Джордж Лукас също ще получат почетни награди.

Най-новият филм от вселената на „Лудия Макс“ на Джордж Милър, „Фюриоза“, с Аня Тейлър-Джой в главната роля, също ще има своята световна премиера, предаде АФП.

Но на 77-ото издание на фестивала ще има и по-мрачни сюжети.

Филмовата индустрия на Франция е в разгара на закъсняла реакция на MeToo, с поредица от обвинения срещу най-голямата си звезда Жерар Депардийо и слухове в навечерието на Кан за още обвинения срещу високопоставени личности.

Актрисата Жюдит Годреш, която обвини двама режисьори, че са я нападнали, когато е била тийнейджърка, представя късометражен филм „Moi Aussi“ ("Аз също"), чиято цел е да насърчи повече жени да разкажат за извършеното срещу тях насилие.

В същото време един от режисьорите в конкурса, иранецът Мохамед Расулоф, който е носител на награди, беше вкаран в затвора в родината си по обвинения за нарушаване на сигурността дни преди да представи „Семето на свещената смокиня“.

Група служители на фестивала призоваха за стачка заради заплащането и условията, което може да доведе до смущения в рамките на събитието.

Тръмп, Копола, Стоун

Сред кандидатите за „Златна палма“ е и „Стажантът“ - биографичен филм за ранните години Тръмп от родения в Иран режисьор Али Абаси. В него участва Себастиан Стан, известен с ролята на Зимния войник във филмите на Marvel.

А „Емилия Перес“ има доста интересен синопсис: мюзикъл за шефка на мексикански картел, която си сменя пола, за да избяга от властите, режисиран от френския носител на „Златна палма“ Жак Одиар. Поп звездата Селена Гомес се появява в поддържаща роля.

Най-горещата премиер несъмнено е „Мегаполис“ на Копола. Римски епос, чието действие се развива в съвременен Ню Йорк, с Адам Драйвър в ролята на архитект-визионер, който се опитва да възстанови рушащия се град.

Нараства очакването дали 85-годишният режисьор ще може да се изравни с шедьоврите си от 70-те години на миналия век, когато два пъти спечели Златна палма за „Апокалипсис сега“ и „Разговорът“.

Ема Стоун се събира отново с режисьора Йоргос Лантимос, току-що триумфирал с „Оскар“ за „Клети създания“, в „Kinds of Kindness“.

В него партнира на изгряващата актриса Маргарет Куали, дъщеря на Анди Макдауъл, която участва и в неправдоподобното завръщане на Деми Мур - слашър-хоръра „Субстанцията“.

Киноманите се вълнуват и от новите творби на маестрото на боди-хорър Дейвид Кроненбърг („Блянове“), италианеца Паоло Сорентино („Партенопея“) и Оливър Стоун („Лула“, документален филм за президента на Бразилия).

Костнър се завръща към любимия си жанр - уестърна, с епичния „Хоризонт: Американска сага“.

Една от най-големите китайски продукции в историята, „Тя няма име“, включва мегазвездата Джан Дзъи, която се занимава с изключително чувствителната тема за правата на жените.

Легендарните японски аниматори от Студио Гибли - създатели на филмите „Spirited Away“, „My Neighbour Totoro“ и „Howl's Moving Castle“ - ще получат почетна „Златна палма“, която за първи път се присъжда на колектив. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон