Германия победи Дания и достигна четвъртфинал на Евро 2024

Дузпа на Кай Хаверц и попадение на Джамал Мусиала донесоха на Германия победа с 2-0 над Дания, като домакинът достигна четвъртфиналите на Евро 2024 след драматичен мач, който беше забавен с почти половин час през първото полувреме поради силна буря, предаде АФП.

Хаверц отбеляза гол от наказателната точка в началото на второто полувреме в Дортмунд след игра с ръка на Йоахим Андерсен, нещастният датски защитник, чиито гол бе отменен в другия край на полето само миг по-рано.

Изведен с дълъг пас, Мусиала от Байерн Мюнхен се отскубна, за да отбележи втория гол в средата на второто полувреме, демонстрирайки класата на Германия.

В един момент изглеждаше, че мачът може да бъде прекратен, тъй като английският съдия Майкъл Оливър спря играта в 35-ата минута на първото полувреме и изведе отборите от терена, докато над главите им се разразяваше силна буря.

Пороен дъжд, градушка, силни ветрове, гръмотевици и светкавици предизвикаха прекъсване на играта от 25 минути, преди мачът да бъде подновен.

Беше една незабравима нощ, която завърши с победа на домакините, преминали през тежък тест на своите качества, за да запазят жива мечтата си да спечелят трофея в Берлин на 14 юли.

Пътят обаче ще стане много по-труден оттук нататък и отборът на Юлиан Нагелсман ще пристигне в Щутгарт за четвъртфинал следващия петък срещу многообещаваща Испания или изненадата Грузия.

В същото време Дания, която победи Германия на финала на Европейското първенство през 1992 г., се прибира у дома без спечелен мач - тя се класира от групата си с три равенства.

Нагелсман направи три промени в състава на Германия след последното им гостуване - равенството 1:1 с Швейцария.

Нико Шлотербек замени наказания Джонатан Тах като централен защитник, Дейвид Раум влезе като ляв бек, а Лерой Сане бе предпочетен пред Флориан Вирц на дясното крило.

Шлотербек от Борусия Дортмунд смяташе, че е дал преднина на Германия в рамките на четири минути, когато засече с глава центриране от корнер пред огромната южна трибуна.

Неговото въодушевление секна, когато голът не бе зачетен поради нарушение на Джошуа Кимих.

Това заплашваше да се превърне в разочароваща вечер за отбора на домакините, тъй като техните опити бяха осуетени на няколко пъти от датския вратар Каспер Шмайхел.

Той отрази удар на Кимих и отклони удар на Хаверц от воле, докато датчаните устояха на ранната атака.

Предстоеше още една и когато играта в крайна сметка се поднови на подгизналия терен, Германия бързо увеличи натиска отново.

След центриране на Раум Кай Хаверц стреля с глава, но Шмайхел, чийто баща е играл на финала през 1992 г., отново бе на поста си и спаси.

Датчаните наистина представляваха заплаха преди почивката, след грешка на Шлотербек, Расмус Хойлунд стреля, но удари външната страна на мрежата. След това Хойлунд имаше още един шанс, но техничното му изпълнение не затрудни вратаря на Германия Мануел Нойер.

В началото на второто полувреме Дания - и Андерсен в частност - бяха принудени да приемат две намеси на ВАР.

Първо, в 48-та минута, Андерсен си помисли, че е отбелязъл, но екипът на ВАР отмени гола поради засада на Томас Дилейни, който бе осигурил асистенцията .

Веднага щом играта бе подновена, Германия атакува, а центриране на Раум се отклони от протегнатата ръка на Андерсен в зоната. Нарушението на играча на Кристъл Палас бе наказано след друга проверка и Хаверц вкара втората си дузпа в турнира.

Хаверц и Сане пропуснаха страхотни шансове да отбележат за 2-0, преди Мусиала да бъде изведен и да вкара третия си гол на еврото, за да стане най-добрият голмайстор заедно с Жорж Микаутадзе от Грузия.

Вирц, влязъл като резерва, отбеляза късен гол, с който резултата би бил 3-0 в полза на Германия , но бе отменен заради засада. I БГНЕС