Литургия за Цветница в патриаршеската катедрала „Свети Александър Невски“

Днес честваме Вход Господен в Йерусалим - Цветница.

В катедралния храм „Свети Александър Невски“ се отслужва патриаршеска света литургия за празника Вход Господен в Йерусалим – Връбница или както е по-популярна сред народа като Цветница, предаде репортер на БГНЕС.

Литургията е предстоявана от Негово Светейшество Софийския митрополит и български патриарх Даниил. Той поздрави православните българи с големия празник. На днешния ден празнуват около 300 хиляди българи с имена на цветя.

Патриархът призова да се подготвим да преминем през Страстната седмица верни на Бога и така Пасхалната радост ще бъде истинска в сърцата ни

„Днес е тържественият вход на Господ Исус Христос в Йерусалим, когато народът го посреща с възгласи, които са от пророческите псалми за идването на месия. Тоест народът го посреща като цар, посреща своят цар, едва ли е имало по-радостно посрещане на човек“, каза патриарх Даниил.

Той отбеляза, че стремежът за безсмъртие винаги го има вложен в нас, но ние не разбираме, че не можем да бъдем безсмъртни. „Трябва да знаем, че Господ е дошъл и ни е показал, че е победител над смъртта, дал ни е живот, подчинен на Христовите заповеди, уповаващ се на покаянието и единението ни с Бога. Затова да пребъдем във вярата, да осмислим кой е източникът ни на вяра и да знаем, че без общуването с Царя на царете, без да поддържаваме неговата кротост и смирение, няма как да задържи радостта в нас“, каза водачът на БПЦ. 

Цветница е подвижен християнски, но и народен празник, който се празнува, както в православната, така и в католическата и протестантската църкви една седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден. 

Нарича се още Връбница, Цветна неделя, Вая (Вайя), Куклинден или Палмова неделя(в западните църкви). Празникът се пада в шестата неделя на Великия пост. На този ден в църквата се отслужва молитва и се благославят върбови клонки. Те се раздават на вярващите и всеки ги отнася до дома си за здраве. Пак за здраве се окичват с върбови клонки портите и се сплита венче от осветената в църквата върба. Върбовите клонки символизират палмовите, с които е бил посрещнат в Йерусалим Исус Христос.

Религиозната страна на празника показва, че на този ден християнската църква празнува влизането на Иисус Христос в Йерусалим в дните преди еврейската Пасха. Според евангелистите Христос пристига в града, яздейки магаре, а вярващите го посрещат, като разстилат пред него дрехите си и маслинови клонки. След като възкресил престоялия четири дни в гроба Лазар, брат на сестрите Марта и Мария, Иисус Христос тръгнал за Йерусалим. Когато наближил града с придружаващите го ученици и стигнали до Витфагия, той пратил двама от тях да отидат в селото и да му доведат вързаната в началото на селото ослица и с нея осле, а ако някой ги попита защо правят това, да кажат, че е потребно на Господ. 

Като разбрали, че ослицата е за Христос, никой не им попречил. Той я възседнал и така влязъл тържествено в Йерусалим. Вестта за възкресението на Лазар вече го изпреварила и хиляден народ тръгнал към Витания, за да го посрещне. Народът, виждайки в Иисус Христос Спасителя, възторжено размахвал палмови клонки и хвърлял цветя пред нозете му. 

Фарисеите пък наредили на Христос да забрани на народа да ликува, на което Той отвърнал: "Казвам ви, че ако тия млъкнат, камъните ще завикат". Шествието продължило и от височината на Еленското възвишение до храма. 

Христос изгонил оттам събралите се в двора му продавачи и купувачи на разни стоки и извършил множество изцеления на болни и недъгави хора. За църковния празник, който според църковния календар се пада в 6-та Неделя на Великия пост - Връбница или Цветница - се разрешава риба. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон