Москва защити сръбския вицепремиер Александър Вулин, който заяви, че вижда в Русия „единствения непоколебим исторически съюзник на Сърбия“, предаде БГНЕС.
Радетелят на "Сръбския свят", белградския геополитически проект за доминация на Балканите, каза, че Сърбия "няма да воюва с Русия в замяна на членство в Европейския съюз", докато беше на посещение в Брюксел.
В същото време прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков изрази пълна подкрепа за Вулин, като подчерта, че "Русия изразява разочарованието си от потискането на инакомислието, включително политическото преследване, в Европейския съюз."
Вулин каза: "В продължение на 20 години изпълняваме всички желания и изисквания на ЕС, а след това ни казват, че следващите пълноправни членове на ЕС, без да са изпълнили нито едно условие, са Украйна и Молдова. Изглежда, че само едно условие е достатъчно за членство в ЕС: война с Русия, а ние няма да изпълним това. Съжалявам, че изобщо си помислихте, че можем да направим нещо толкова подло като налагането на санкции на Русия заради конфликт, който можеше да бъде избегнат, ако просто бяхте спазвали споразумението от Минск."
В интервю за ТАСС той подчерта, че ценностите на ЕС не подхождат на Сърбия.
"ЕС вече не е онзи набор от ценности, на който се възхищавахме преди. Не е онази Европа на генерал Шарл дьо Гол, не е Европа на свободните нации. ЕС е загубил всякакъв морален авторитет да ни ръководи и да ни съди. Мечтаехме за Европа на свободните нации и равните права. Събудихме се пред вратата на един съюз, който не ни иска", каза Вулин. Според него Сърбия споделя ценностите на Русия, Китай и все повече САЩ.
"Ние не сме нация от страхливци и предатели. Не сме нация, която ще забрави, че Сърбия, каквато е днес, никога нямаше да съществува, ако Русия не беше пожертвала поне един живот за всяка наша жертва за свободата - във войните срещу Османската империя, по време на Първата и Втората световна война", продължи Вулин.
Сръбският вицепремиер обеща, че няма да има забрана на руските медии в Сърбия при никакви обстоятелства.
"Всички европейски, руски, китайски, украински и беларуски медии са лесно достъпни в Сърбия. Ние няма да конфискуваме ничия собственост. Под никакъв предлог", категоречен бе той.
Според него Европейският съюз забранява всички медии, "които не повтарят това, което казва Брюксел". "Докато всички канали, финансирани от Русия, са забранени, руските активи и собствеността на нейните граждани се конфискуват, те наричат Сърбия диктатура, защото отказва да забрани онези медии, които са забранени в ЕС", допълни той.
Вучич пресмята, че санкции срещу Русия биха стрували на Сърбия 15 млрд. евро, което би поставило страната на ръба на колапса.
"Ако бяхме последвали неразумната и истерична политика на Европейския съюз спрямо Русия, Сърбия щеше да загуби поне 15 млрд. евро и никой в ЕС нямаше дори да си помисли да компенсира това“, каза той, като подчерта, че Сърбия "не е готова да финансира войната в Украйна". "Фактът, че нашите санкции срещу Русия няма да нанесат дори минимални щети на Русия, а ще ни унищожат, е безразличен за ЕС, който продължава да настоява да направим това", отбеляза Вулин, като атакува и хилядите протестиращи срещу режима на президента Александър Вучич: "Опитът за сваляне на моето правителство по улиците на Белград не е протест на недоволните, а активна работа на западните разузнавателни служби и политически проект на брюкселската администрация за смяна на президента Вучич."
Вулин твърди, че Брюксел планира да доведе на власт в Сърбия ново правителство, което ще бъде в съответствие с политиката на ЕС, а именно "с признаването на Косово, отхвърлянето на ентитета Република Сръбска (РС) в Босна и Херцеговина (БиХ) и налагането на санкции срещу Русия".
"Сърбия изгради отношенията си с ЕС, водена от емоции. Сърбия обожаваше ЕС и прощаваше всеки негов грях и предателство. Тази сляпа любов, лишена от разум, накара Сърбия да забрави, че ЕС участва в бомбардировките на Сърбия и Република Сръбска и в признаването на така нареченото Косово, като същевременно Сърбия се държи така, сякаш не вижда, че ЕС участва във всеки опит да подкопае президента Вучич и властите в Сърбия. Убеждението, че балканските народи са склонни към страстна любов, за разлика от народите в Северна или Западна Европа, се оказа вярно в случая с ЕС и Сърбия. Представете си Белгия да бъде бомбардирана, да ѝ бъде отнета част от територията, да ѝ бъде предложено да признае откраднатата територия и все пак да се бори да изпълни условията за присъединяване към такава организация, без да поиска извинение или промяна в политиката спрямо себе си. Белгия не изпитва такава любов, но Сърбия я изпитва към ЕС", подчерта Вулин, цитиран от РТС.
Той настоява, че е време Сърбия да започне да гледа по-рационално на позицията си спрямо Брюксел. Вулин подчерта, че "активното участие на ЕС в разпадането на бивша Югославия", недвусмислената му подкрепа за "агресията на НАТО" срещу Съюзна република Югославия и Република Сръбска са допринесли малко за мира, а безбройните сръбски жертви не са получили справедливост.
Според пресата в Русия ЕС се готви да санкционира Вулин. Руските държавни медии твърдят, че Брюксел настоява сръбският президент Александър Вучич да не допуска Александър Вулин, който в момента е вицепремиер, в следващото правителство, което предстои да бъде формирано този месец.
Вулин е бивш директор на Сръбската служба за сигурност и информация /БИА/. През 2023 г. той попадна в "черния списък" на САЩ за незаконен трафик на оръжие, корупция и проводничество на руските интереси на Балканите, а в рамките на същата година беше награден с Ордена на Руската федерация, лично от директорът на руската Федерална служба за сигурност и генерал в руската армия Александър Бортников. | БГНЕС