Денков: Не са гонени свещеници, а хора, работили срещу националните интереси на България

"Нека да кажа съвсем ясно, че не са изгонени руски свещеници. Изгонени са хора, които се работили срещу националните интереси на България". Това заяви премиерът акад. Николай Денков относно ситуацията с Руската църква в София, предаде репортер на БГНЕС.

"Това, което е спешно, е да бъде отворена църквата, така че да могат миряните да влязат вътре. Изцяло в рамките на Българската православна църква е да организира процеса", отбеляза Денков и посочи, че в понеделник е имал среща с представители на Светия Синод, на която е казал, че всичко, което е необходимо от държавата, ще бъде осигурено.

"Но, разбира се, ние не можем да се месим пряко в процеса", подчерта той и допълни, че нотариалният акт на Руската църква е издаден през 1997 г., но тепърва предстои да се анализира как стоят юридически въпросите със собствеността, тъй като те би трябвало да бъдат на реципрочна основа.

Премиерът е категоричен, че храмът трябва да стои отворен и че организацията става от страна на БПЦ.

Министър-председателят уточни още, че за експулсирането е работено по стандартна процеруда.

Денков добави, че е видял съобщение, че българският посланик в Москва е бил извикан в руското външно министерство, но не е търсил специално информация. "Но така или иначе, дори и да е извикан, това няма как да промени решението на ДАНС. Аз прочетох доклада, той е достатъчно ясен, за да има основание тези хора да не бъдат повече допускани в България в следващите 5 години", уточни той.

Премиерът смята и че има основания в критиките на ген. Атанас Атанасов. "Действително доста от информацията, която видях, е за предишни години, така че въпросът кога е трябвало да се реагира, е отворен и ние ще имаме разговор с председателя на ДАНС като се върне от командировка в чужбина", обясни той, като добави, че народните представители ще могат също да видят доклада.

Денков заяви и че всеки, който се занимава с политическа дейност, има право да изказва мнение, особено когато става дума за една от водещите партии в Народното събрание. "Политиците имат право да изказват критики, със сигурност ръководството на ДАНС няма право да изказва мнение за политиците. Тя е деполитизирана структура по закон", каза още той.

Премиерът коментира и предстоящата си среща с канцлера на Австрия на 4 октомври.

"Основната тема е Шенген. Всъщност, разговорът е за това колко губи Австрия от това, че България и Румъния не са в Шенген и колко би спечелила, ако те са вътре", обясни Денков. Той е категоричен, че ако Австрия иска да бъдат защитени външните граници на Европейския съюз, няма никаква причина да настоява нашите патрули да стоят на границата между България и Гърция. Според него много по-полезно би било, ако те са на границата между България и Турция и България и Сърбия.

"За мен България покрива всички изисквания", подчерта премиерът и добави, че целият фокус и на ЕС трябва да бъде насочен към укрепване на защитата на външните граници.

Очакванията са, че първо трябва да влезем в Шенген и след това в Еврозоната.

"Ако не бъдат приети промените в правосъдната система, това би било проблем и по отношение на цялата реформа, която трябва да бъде закрепена с промените в Конституцията, на очакванията, свързани с Шенген и Еврозоната, така че тук залогът е доста сериозен", каза още Денков.

Премиерът коментира и че цялата дискусия във връзка със служебните кабинети не е самоцелна, а резултат от това как президентът еднолично може да завземе една огромна власт, която не му се полага по Конституция, следвайки принципа на разделение на властите. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон