Георги Георгиев: Трябва институционален отпор срещу тарикатите, които мислят, че правилата не важат за тях

„Недопустимото е, че такива инциденти, като трагичната катастрофа на улица „Гурко“, при която загина 15-годишно дете да се повтарят. За да се сложи край на тях, трябва да е ясно, че наказанието е неизбежно. Само тогава то е ефективно“. Това заяви председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев, след извънредната среща в Министерския съвет между институциите, имащи отношение към пътната безопасност и родители на загинали в катастрофи. Той изказа съболезнования на близките на загиналото момче и към всички почернени родители. „Не само цяла София сме покрусени от случилото се, но и цялата страна“.

Георгиев посочи, че от години Националното сдружение на общините, от което е част, настояват за законодателни промени, с които да се даде възможност на МВР да глобява през хилядите камери за контрол на трафика, които с които общините разполагат. „За да може всеки да знае, че всяко нарушение ще бъде санкционирано. Омръзна ни да регистрираме нарушения. Искаме незабавен и адекватен контрол. Няма маркировка или инфраструктура, която да спре пиян или дрогиран шофьор.“.

Председателят на градския парламент даде и конкретни примери за черна статистика по софийските улици, които камерите са установили:

„224 км/ч на бул. „България“, 217 км/ч на „Ботевградско шосе“. Черните рекорди продължават, докато накрая не се превърнат в статистика. Това повече не може да продължава. Затова институциите сме длъжни да сме единни и да покажем нетърпимост към демонстрираното неуважение към закона и към отношението на шепа тарикати, които си мислят, че за тях държава няма и за тях правилата на важат. Благодаря на премиера, че прие предложението ми за формиране на работна група от съдии, прокурори и университетски преподаватели, които спешно да направят преглед на законодателството и да предложат по-строги санкции на народните представители. Благодаря на министъра на вътрешните работи за увеличения наличен състав за контрол на софийските улици, но настояваме да бъде осигурен по-голям бюджет на МВР, за да бъдат назначени допълнителни полицаи, които да бранят градовете. Благодаря на родителите, за това, че са превърнали личната си мъка в енергия, която трябва да се превърне в обществена такава и в решителен институционален отпор на това беззаконие.“, коментира още Георгиев. /БГНЕС