100% циркулира Делта вариантът у нас, в Румъния и Сърбия положението е по-тежко

Тази COVID-вълна се развива бавно, в последните дни се повишава заболеваемостта малко по-интензивно. За начало и край на епидемичните вълни приемаме достигане заболеваемост от 100 на 100 000 на 14-дневна база. От началото на август имаме повишаване на заболеваемостта. Това заяви проф. Мира Кожухарова, предаде репортер на БГНЕС.

7920 души са починалите по време на първата COVID-вълна, по време на втората са починали 8659 души, съобщи проф. Кожухарова.

4735 души са починали за 9 седмици през първата вълна. През втората вълна за 9 седмици са починали 4479 души. През настоящата вълна за изминалите 9 седмици броят на починалите е 3364 души, което е доказателство за това, че този вариант на COVID-19 не е по-тежък и смъртоносен, посочи проф. Кожухарова.

Проф. Христова представи сравнителни данни за заболеваемостта в България и другите балкански държави за двуседмичен период на 1 млн. души.

В сравнение със Сърбия, докато тук имаме 4000 за две седмици на 1 млн., в Сърбия са в пъти повече. Имаме по-голям размах на вълната в Сърбия към момента. Турция – при нас заболеваемостта е малко по-ниска от тази в Турция, за предишната вълна по-късно започва в Турция и достига доста по-високи нива.

Албания – там има малко по-малко заболяемост от тази у нас, в предишните вълни, в България е бил по-висок пикът.

Гърция – там са с малко по-ниска заболяемост от у нас. За целия период Гърция са поддържали по-ниски нива на заболяемост. В периода между третата и четвъртата вълна при нас са задържани по-ниски стойности.

Румъния – в пъти по-висока е заболяемостта в момента в Румъния. В Румъния и Сърбия положението е много по-тежко, отколкото у нас, а е сходно с Албания, Гърция и Турция. 100% циркулира в момента Делта вариантът, следим класическия вариант на Делта варианта и неговите 38 подварианта, добави проф. Христова. Тези варианти нямат отношение към промяна в клиничната картина, подчерта още тя.

Заместник-министърът на здравеопазването д-р Александър Златанов заяви, че към момента 7268 легла са разкрити за лечение на COVID-19, интензивни са 760. Общата заетост на леглата е 71%. За София – заетостта като общ брой разкрити легла е 1569, 1338 – неусложнени, 231-интензивни, съобщи д-р Златанов.

Изпратихме писма до ръководствата на болниците, които лекуват COVID-19, тъй като има отклонения от средния процент смъртност, заяви служебният здравен министър д-р Стойчо Кацаров. Там, където има повишение на смъртността, искам от директорите да направят анализ на смъртността, диагностиката и лечението. Полагаме огромни усилия да осигурим преди края на този месец допълнителна възможност за лечение на тежкоболни с COVID-19, отбеляза още той. /БГНЕС

Тагове: