Адмирал Ричард: САЩ трябва да са готови за ядрена война с Китай и Русия

Съединените щати трябва да бъдат готови за ядрена война с Китай или Русия и да търсят нови начини за възпиране на използването от двете страни на новопридобитите усъвършенствани стратегически оръжия, предупреди командирът на Стратегическото командване на САЩ в голям нов преглед на глобалния баланс на ядрени сили.

Адмирал Чарлз Ричард, който пише в настоящия брой на списание Proceedings на Военноморския институт на САЩ, предлага откровена и подробна оценка, че е приключил луксът да живееш в ерата след Студената война, когато не е възможен пряк въоръжен конфликт с конкурентна ядрена сила .

„Съществува реална възможност регионална криза с Русия или Китай да ескалира бързо до конфликт, включващ ядрени оръжия, ако те смятат, че конвенционална загуба би застрашила режима или държавата“, написа четиризвездният адмирал.

Пентагонът трябва да премине от основното предположение, че използването на ядрено оръжие е почти невъзможно, към „много реална възможност за използване на ядрено оръжие“, призова той в новото проучване.

Правителствените и командването на армията трябва да разберат по-добре новите опасности от ядрения конфликт и да измислят нови концепции за възпиране и - ако е необходимо - стратегии за ядрена война.

Разполагането на модерни стратегически сили от Китай и Русия призовава за по-големи действия от страна на Съединените щати за засилване на възпирането при нови заплахи. Възпирането на двете нации чрез кризи или в крайна сметка ядрена война се тества по начини, които не са се виждали преди, каза адмирал Ричард.

„Докато ние като [министерство на отбраната] не разберем, ако не приемем, пред какво сме изправени и какво трябва да се направи по този въпрос, рискуваме да разработим планове, които не можем да изпълним, и да набавим способности, които няма да доведат до желаните резултати ". Спори адмирал Ричард. „При липса на промяна, ние отново тръгваме по пътя, за да се подготвим за предпочитания от нас конфликт, вместо този, с който вероятно ще се сблъскаме.“

Москва и Пекин през последните години инвестираха в ядрени и стратегически способности, предназначени да ограничат действията на САЩ, да тестват съюзи и „да ескалират покрай нас - да включат ядрената употреба“, каза адм. Ричард.

В свое интервю адмирал Ричард каза, че статията, написана през септември, има за цел да даде енергия на военноморските лидери по отношение на бързо променящата се заплаха и как да предостави най-добрите военни съвети на цивилните лидери.

„В тази нова ера на надпревара това ще бъде първият път в историята на нацията ни, че ще трябва да се изправим срещу двае страни с ядрени оръжия до края на това десетилетие“, каза той пред „Вашингтон таймс”.

„Предполагаме, че стратегическото възпиране ще се задържи в бъдеще, но тъй като заплахата се променя, това може и да не е така“, добави той.

„Трябва да сме готови да отговорим на междудоменни заплахи, за да гарантираме сигурността на нацията и съюзниците, като мислим цялостно за стратегическото възпиране през 21 век.“

Стратегическата ядрена конкуренция трябва да се разглежда като поддържане на относително предимство пред конкурентите, като Съединените щати се стремят да играят доминираща роля.

Изготвени са няколко стратегии и концепции за справяне с новите предизвикателства. Но малко от тях предлагат начини как да структурират баланса, за да запазят на САЩ позицията им, добави той.

„Като министерство е разумно да установим единство на усилията за справяне с руската и китайската агресия, като същевременно разбираме, че те изискват различни подходи за възпиране и да включим това мислене в професионалното военно образование при първа възможност“, каза адм. Ричард.

Стратегическото командване започна да преосмисля възпирането и преработи оценка, наречена „Риск от провал на стратегическото възпиране“, за да помогне.

Пентагонът също така трябва да подобри снабдяването с нови стратегически оръжия и системи и да укрепи системите за командване и контрол и кибер способностите. „Трябва да се адаптираме към днешната стратегическа среда, като разберем заплахите от нашите опоненти и техните решения“, каза адм. Ричард.

„Трябва също така да приемем ръкавицата на голямата конкуренция на силата с нашите разполагащи с ядрени оръжия съперници.“

В крайна сметка разбирането на заплахата е ключово. „Докато не стигнем до широко разбиране за това каква е заплахата и какво да направим по отношение на нея, рискуваме да претърпим смущение - или може би по-лошо - от ръцете на нашите противници“, каза той.

Китай „стратегически съперник”

Адмрал Ричард заяви, че натрупването на ядрени сили в Китай е поставило Пекин на път да бъде „стратегически равнопоставен“ на американската армия.

Силите на Пекин „не трябва да бъдат погрешно приемани за „ по-малък “случай.

„Подобно на Русия, [Китай] действа агресивно, за да оспори демократичните ценности и да оформи глобалния икономически ред в своя полза“, каза той.

„Китай продължава да прави технологични скокове във възможностите във всяка област“, предупреди той.

„В рамките на своите конвенционални оръжейни системи той продължава да инвестира значителни ресурси в хиперзвукови и модерни ракетни системи, както и да разширява своите космически и противокосмически възможности.“

Сега космическите системи предоставят на Китай командване и контрол на силите по целия свят и по-добро разузнаване. Китай също така е разположил множество оръжейни системи на спорни острови, които е създал в Южнокитайско море.

"Подобно на руснаците, военновъздушните сили и военноморските сили на Народната освободителна армия на Китай(НОАК) тормозят американски и съюзнически самолети и сили, действащи в международното въздушно пространство и води", каза той.

Китай инвестира сериозно в ядрените сили и двата му ядрени стълба - наземни МБР и ракети, изстрелвани от подводници, скоро ще се превърнат в триада, тъй като Китай е наближил завършването на нов бомбардировач с голям обсег.

Китайските стратегически сили също са изградили нови възможности за ранно предупреждение, командване и контрол, като същевременно подобряват готовността на силите. Китайският запас от ядрени оръжия също се разширява извън последните оценки за удвояване на размера си, каза адмиралът.

„Очаква се запасите от ядрени оръжия в Китай да се удвоят - ако не тройно или четворно - през следващото десетилетие“, каза адм. Ричард.

Използването от Китай на стратегическа измама означава, че САЩ трябва да следят действията на Пекин повече от обявените политики. Мащабното натрупване на ракети и други стратегически оръжия в Китай е „несъвместимо“ с декларираната от него политика да не използва първи ядрено оръжие в конфликт.

„Въпреки че [Китай] поддържа политика на„ без първа употреба “от 60-те години на миналия век - твърдейки, че никога няма да използва ядрено оръжие първи - натрупването на модерни способности трябва да ни държи нащрек“, каза адм. Ричард.

„Тази политика може да се промени само за миг. Освен това Китай изгражда сили и способности, докато „действа по начин, несъвместим с минимална възпираща стратегия, което му дава пълна гама от възможности, включително ограничена употреба [на ядрени оръжия] и способност за първи удар“.

Фокус върху терор и възпиране

Адмирал Ричард настръхва срещу критиците, които казват, че Пентагонът е заседнал в Студената война, като твърди, че истинското предизвикателство е фактът, че „вече не разглеждаме околната среда през обектива на потенциална вражеска ядрена ангажираност“.

Две десетилетия силен военен акцент върху борбата с тероризма доведоха до игнориране на нарастващите опасности от ядрен конфликт.

„Неотдавнашният ни опит срещу противници без ядрено въоръжение ни позволи да вярваме, че ядрената употреба е невъзможна и не заслужава внимание“, каза той. „В стратегическото командване на САЩ ние оценяваме вероятността от ядрена употреба да е ниска, но не и„ невъзможна “, особено в условията на криза и тъй като нашите противници с ядрено въоръжение продължават да изграждат способности и да се упражняват в глобален мащаб.“

Ядреният конфликт би имал катастрофални последици и трябва да бъде оценен.

Акцентът за САЩ върху борбата с тероризма след атаките на 11 септември настъпи, докато и Китай, и Русия се втурнаха да изграждат своите ядрени арсенали. Адмирал Ричард каза, че и двете страни „са започнали агресивно да оспорват международните норми и глобалния мир, използвайки силови инструменти и заплахи за сила по начини, които не са наблюдавани от разгара на Студената война - и в някои случаи по начини, които не са наблюдавани по време на Студената война , като кибератаки и заплахи в космоса. "

Той заяви, че Китай и Русия също са се възползвали от глобалната пандемия за напредък в националните програми. „Това поведение дестабилизира и ако остане необуздано, увеличава риска от криза или конфликт на великата сила“, каза той.

„Трябва активно да се състезаваме, за да задържим агресията им; отстъпването пред техните инициативи рискува да засили възприятието им, че Съединените щати не желаят или не могат да отговорят, което може допълнително да ги насърчи. "

Американските съюзници също могат да интерпретират погрешно бездействието на САЩ като нежелание или неспособност да играят лидерска роля в стратегическата конкуренция.

Пасивността в лицето на "отрезвяващите" китайски и руски стратегически заплахи може да доведе до спъвъна на способността на Съединените щати за стратегическо прогнозиране на мощта, което е ключово американско предимство, каза той. Една противникова акция без отговор на САЩ би принудила Съединените щати да приемат действието или да използват военна сила за нулиране на статуквото, или за създаване на нова американска „нормалност“.

Русия „агресивно се модернизира“

Адмиралът заяви, че Русия повече от десетилетие „агресивно модернизира“ своите ядрени сили с нови ракети със среден и малък обсег, които не са ограничени от договори. Русия също така изгражда нови бомбардировачи, междуконтинентални и с подводно базиране балистични ракети и ядрени подводници. Инфраструктурата на ядрените сили, като системи за предупреждение и управление и контрол, също е модернизирана.

Модернизацията на Москва е завършена на 70 процента и ще бъде завършена след няколко години, каза адмиралът. В допълнение към традиционното си стратегическо изграждане, Русия също изгражда екзотични нови стратегически оръжия - включително хиперзвукови летящи превозни средства, торпеда с ядрен връх и модерни крилати ракети.

Руският президент Владимир Путин обяви през 2014 г. по време на анексирането на Крим от Украйна силата на ядрения арсенал на Москва. Заплахите бяха отправени както с думи, така и с дела, като предупреждение срещу всякакви предизвикателства от агресията, каза той.

Руските сили също са участвали в провокативни военни действия срещу американски самолети и кораби и са предприели кибератаки, като наскоро откритите прониквания в правителствените мрежи.

Друг обезпокоителен знак беше тестът на Москва на антисателитно оръжие, „застрашаващо международните активи в космоса“, каза адм. Ричард. „Заедно тези действия показват готовността на Русия да се конкурира агресивно и да игнорира международните норми“, каза той./БГНЕС

……………..

Бил Гърц, в. „Вашингтон Таймс”.

Категории: