Антон Радичев с ИКАР за изключителен принос към българския театър: По-добре късно, отколкото никога

Малко късно, но по-добре късно, отколкото никога. Това заяви актьорът Антон Радичев в отговор на въпрос на БГНЕС как се е почувствал след като е разбрал, че ще бъде удостоен с Награда ИКАР 2023 за изключителен принос към българския театър.

На въпрос на БГНЕС коя е най-запомнящата се роля, която е изиграл на сцената, Антон Радичев отговори: „Много са ролите, които съм изиграл на сцената на Народния театър, но може би една от най-запомнящите, защото на мен специално ми казват, че съм Радичков актьор, защото съм участвал в „Опит за летене“, в „Суматоха“ и в „Януари“ на Йордан Радичков, затова съм впечатлен много силно от ролята „Опит за летене“, Петлето.“

„В „Опит за летене“ съм летял много добре и ми дадоха първата национална награда за актьорско майсторство“, върна се актьорът в спомените си през 1980 г., като отбеляза, че много е дал на театъра, но и че театърът много му е дал.

„Достатъчно е това, че съм бил на сцената на Народния театър толкова години. Половин век вече, 49 г.“, подчерта Антон Радичев и добави, разказа, че през 1974 г. е назначен в Народния театър.

Дай, Боже, да сме живи и здрави и да излизаме на сцената, да радваме зрителите и да доставяме удоволствие, разбира се“, заключи той.

Любо Киров, който ще получи наградата „Атракционно и сценично изкуство“, излъчена от Гилдията за атракционни и сценични изкуства, за приноса му в музикално-сценичното изкуство, заяви пред БГНЕС: „Много е мило. Винаги всяка оценка е една допълнителна мотивация да продължаваме да правим това, което правим.“ Той благодари на Гилдията за това, че са забелязали големите концерти, които се случват, както и на всички хора, с които работи. „Освен да благодаря, аз нямам какво да направя тази вечер, но е готино, че музиката и артистите като цяло се преплитат в един голям празник тази вечер, което си е много приятно“, каза още певецът.

Пред БГНЕС актьорът Светослав Добрев, номиниран в категория „Поддържаща мъжка роля“ за Санчо Панса в „Дон Кихот“ по Мигел де Сервантес, реж. Веселка Кунчева, Младежки театър „Николай Бинев“, сподели, че е много щастлив и поздрави всичките си колеги за този прекрасен празник. „Санчо Панса беше едно преживяване, което е незабравимо, защото това е от срещите, които се помнят дълго време и много помагат на актьора в неговото пълно осъществяване. Наистина голямо удоволствие беше да се работи с целия екип“, обясни той и добави, че е много приятно и хубаво, както и че да оценят труда ти, е страшно важно нещо. „Мисля, че нещата се получиха и фактът, че театърът даде път на този проект, е чудесен“, каза още Светослав Добрев. Актьорът заяви, че театърът е мисия и мисия театър е задължителна за всеки един. „Мисля, че всеки, който влезе в това пространство, във всеки един театър, ще намери светове, които никога не е виждал, и ще преживее неща, които никога не е преживявал, и може и да не му се случи, така че ходете на театър, за да изживеете повече от един живот“, призова той.

Огнян Симеонов е сред тримата номинирани театрални актьори в категория „Поддържаща мъжка роля“ за Порфирий Петрович в „Престъпление и наказание“ по Фьодор Достоевски, реж. Дамян Тенев, Драматично-куклен театър – Враца. „Честит международен ден на театъра – 27 март. Това, което искам да направя веднага, е, да пожелая успех на всички номинирани“, отправи поздрав пред БГНЕС актьорът. За своята роля, той обясни: „Това беше една много смела крачка в неизвестното. Да се свали на сцена такъв колосален роман като „Престъпление и наказание“, е гигантско предизвикателство, но ние успяхме да намерим подход, да задържим от тази голяма книга две, три основни линии, да ги изведем и да направим представление.“ Според Огнян Симеонов представлението се приема добре от публиката. „Вече на два фестивала бяхме, и то в чужбина, и тази номинация, която е в мое лице, тя е оценка за моите колеги, за театъра, с които заедно изградихме това представление, и за режисьора, който ни водеше през цялото време. Тези неща трябва да ни радват и да има и други такива признания на нашата работа“, каза още той. Актьорът сподели, че се е почувствал вълнуващо, за него номинацията е била изненада, но е чест да бъде тук и да представи представлението.

Актрисата Станка Калчева, номинирана в категория „Водеща женска роля“ за Сестра Алоишъс в „Съмнение“ от Джон Патрик Шанли, реж. Стайко Мурджев, Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград, каза пред БГНЕС, че това е една страхотна пиеса, в която е номинирана и нейната партньорка – Мариана Бонева за „Поддържаща роля“. „Вълнувам се, би било чудесно, ако тази награда отиде в Благоевградския театър“, добави тя. Актрисата разказа, че при всички случаи чувството да бъде номинирана е приятно. „За мен тази номинация е много важна, защото тя се случи в представление на Благоевградския театър и мисля, че то е важно за театъра, тъй като той, по мои наблюдения, се бори да поставя добра, висока драматургия, да прави смислен театър“, заключи Станка Калчева.

В Световния ден на театъра Съюзът на артистите в България връчва за 49-и път Националните награди за сценични изкуства ИКАР. Церемонията се провежда в Народния театър „Иван Вазов“, а номинираните се борят в категориите „Дебют“, „Водеща мъжка роля“, „Водеща женска роля“, „Поддържаща мъжка роля“, „Поддържаща женска роля“, „Режисура“, „Сценография“, „Майсторско техническо осъществяване“, „Авторска музика“, „Драматургичен текст“, „Постижение в кукленото изкуство“, „Куклен спектакъл“, „Съвременен танц и пърформанс“, „Дублаж при мъжете“, „Дублаж при жените“ и „Вариететно изкуство“.

Награда ИКАР 2023 за чест и достойнство се присъжда на актрисата Мария Стефанова. Проф. Анастасия Савинова ще бъде удостоена с Награда ИКАР 2023 за преподавателска дейност, а Награда на АКТ-УНИМА за значим принос в развитието на българското куклено изкуство се присъжда на Силва Бъчварова.

Наградата за „Вариететно изкуство“, излъчена от Гилдията за вариететно изкуство се присъжда на Николай Серафимов за постиженията му в областта на Вариететното изкуство и Мюзикхола. На Теодосий Спасов ще бъде присъдена наградата за „Съвременна българска музика“, излъчена от Гилдията на музикалните артисти за проведеното световно турне. Излъчената от Гилдията на цирковите артисти „Награда за цирково изкуство“ се присъжда на Лукреция Марио Малеволти за високи постижения в конния жанр. /БГНЕС