Армията на САЩ е най-силната в света, Турция с надмощие на Балканите

Армията на САЩ остава най-мощната в света и през 2024 г., според годишната класация, публикувана от Global Firepower, предаде БГНЕС.


България заема 62-о място в световната класация и 5-то на Балканите с коефициент 1.0132.

В доклада се отбелязва, че американската армия е заела първото място, след като е демонстрирала "водещи показатели" в ключови материални, финансови и ресурсни категории.

САЩ притежават 92 разрушителя, 11 самолетоносача, 13 300 самолета и 983 бойни хеликоптера - най-много в света. Страната разполага и с най-големия бюджет от 886 млрд. долара сред всички 145 държави в списъка.

Близки до военната мощ на САЩ са въоръжените сили на Русия и Китай, които са съответно на второ и трето място. Москва запазва втората позиция, въпреки огромните загуби във войната срещу Украйна и неспособността на руските сили да осъществят стратегическите си цели.

Индия изпреварва Великобритания и Южна Корея


Тази година индийските военни се класираха на четвърто място, изпреварвайки с малка разлика Южна Корея и Обединеното кралство.


Това постижение не е изненадващо, като се имат предвид увеличените инвестиции на Ню Делхи в модерно въоръжение и оборудване в рамките на инициативата "Make in India".

Миналия месец страната пусна в експлоатация третия си стелт разрушител с управляеми ракети от клас "Висакхапатнам", с което допълнително засили военноморската си огнева мощ.

По данни на Global Firepower Индия разполага с общо 294 военноморски средства, включително два самолетоносача, 12 фрегати и 18 подводници.

Същевременно Обединеното кралство се нарежда едва на шесто място в света на фона на намаляващ военен капацитет.


В момента британските военни са изправени пред няколко предизвикателства, включително недостиг на персонал и предполагаеми трудности при попълването на запасите, изпратени в Украйна.

Най-значими промени


Global Firepower открои пет държави с увеличена военна сила през тази година.

Това са Южна Корея (5-то място), Япония (7-мо място), Турция (8-мо място), Иран (14-то място), Израел (17-то място) и Украйна (19-то).

Сеул попадна в топ 5, след като се похвали с въздушна мощ от 1576 самолета и военноморски флот от около 200 единици.

България и Балканите

В годишния преглед на отбранителната способност на балканските сили са включени общо 11 страни, сред които България, Турция, Гърция, Румъния, Сърбия, Хърватия, Словения, Албания, Северна Македония, Босна и Херцеговина, и Косово. С изключение на последните две и Сърбия, всички посочени държави са членове на НАТО.

Анкара и Атина се намират съответно на първата и втората позиция на Балканите с коефициенти 0.1697 и 0.4349.

Румънските въоръжени сили заемат третото място с 0.7712.

България е поставена на 5-ата позиция (1.0132) сред балканските държави, след Сърбия (0.9038) и пред Хърватия (1.1333).

Словения (1.8377), Албания (1.8188), Северна Македония (2.1717), БиХ (2.2996) и Косово (3.4115), допълват класацията.

Страната ни отстъпва най-вече по отношение на военновъздушните сили от най-близките си конкуренти, но за сметка на това е оценена положително във финансовите категории „валутен резерв“ и „покупателна способност“.

Оценката взема предвид фактори като количеството военно оборудване и личния състав на всяка държава, но също така иконимическото състояние, логистичните възможности и географските условия, наред с други.

Въз основа на изброените по-горе фактори се формира "индекс на мощта", като по-ниският резултат означава по-силна армия.

По този начин се формира крайната класация, като същевременно се дава възможност на по-малките, по-напреднали в технологично отношение нации да се конкурират с по-големите и по-слабо развити. Целта е безпристрастен поглед върху потенциалната конвенционална военна сила./БГНЕС