Атланта навакса 30 точков-дефицит срещу Бостън, Сабонис с рекорд при успех на Сакраменто

Атланта Хоукс постигна изключителна победа над най-добрия отбор в Националната баскетболна асоциация (НБА) – Бостън Селтикс, със 120:118 у дома в поредна среща от редовния сезон на Лигата. „Ястребите“ изоставаха с 30 точки при малко под четири минути и половина до края на първото полувреме, но в крайна сметка постигнаха знаменит успех срещу намиращия се в серия от девет поредни победи тим на „келтите“.

В герой за Хоукс се превърна Де‘Андре Хънтър, който отбеляза решителна тройка при 9.2 сек до края на сирената. Хънтър завърши с 24 точки и бе най-резултатен за победителите. С 22 се отчете Богдан Богданович, а Дежонте Мъри и Клинт Капела приключиха с дабъл-дабъл – Мъри вкара 19 точки и даде цели 15 асистенции, а Капела завърши с 14 пункта и 12 борби. Вит Крейчи и Бруно Фернандо помогнаха съответно с 16 и 13 точки.

За водачите в Източната конференция Джейсън Тейтъм бе над всички с 37 точки. 24 добави Джейлън Браун, със 17 допринесе Кристапс Порзингис, а 15 от пейката вкара Пейтън Причард, но Бостън на Джо Мазула бе шокиран от своите домакини в „Стейт Фарм Арена“. Това бе най-големият обрат за „ястребите“ от най-рано сезон 1997-98, когато НБА започна да прави подробна статистика за случващото се на паркета.

Бостън води на Изток с баланс 57-15, докато Атланта е на десетата позиция в същата конференция с 32 победи и 39 загуби. Двата тима ще се изправят един срещу друг отново в Джорджия в четвъртък, като „ястребите“ ще загреят за сблъсъка с домакинство на Портланд Трейл Блейзърс.

В друга среща, Домантас Сабонис влезе в историята, записвайки 54-и последователен дабъл-дабъл в НБА. Литовският център завърши с трипъл-дабъл – 11 точки, 13 борби и 10 асистенции, при успеха на Сакраменто Кингс над Филаделфия 76-ърс със 108:96 у дома. Сабонис подобри постижението на Кевин Лав от 53 поредни дабъл-дабъла през сезон 2010/11 – 54-ият на литовеца е рекорд, откакто се стигна до обединение на НБА и АБА през 1976-77. Той остава далече от умопомрачителните 227 поредни дабъл-дабъла на Уилт Чембърлейн. За Сабонис това бе и 25-и трипъл-дабъл през кампанията, с което той се превърна в едва петия играч с толкова в рамките на един сезон след Никола Йокич, Ръсел Уестбрук, Уилт Чембърлейн и Оскар Робъртсън.

Иначе, Кингс постигнаха важна победа в битката за място в плейофите. За „кралете“ отново не игра най-добрият български баскетболист Александър Везенков. Сакраменто е на шеста позиция на Запад с баланс 42-29 – толкова има и седмият Далас Маверикс. Филаделфия е осми в Източната конференция с 39 успеха и 33 поражения. В следващите си мачове Сиксърс посрещат Ел Ей Клипърс, докато Кингс са домакини на Далас.

Кливланд Кавалиърс – Шарлът Хорнетс 115:92

Торонто Раптърс – Бруклин Нетс 88:96

Ню Йорк Никс – Детройт Пистънс 124:99

Сан Антонио Спърс – Финикс Сънс 104:102

Хюстън Рокетс – Портланд Трейл Блейзърс 110:92

Чикаго Булс – Вашингтон Уизардс 105:107

Юта Джаз – Далас Маверикс 105:115

Денвър Нъгетс – Мемфис Гризлис 128:103