Явор Колев: Вторият етап на кампанията „Пази детето в интернет" е насочен към родителите

Постоянно в медиите се анонсират операции, проведени от правоохранителните и правоприлагащите органи, при които са задържани десетки сексуални насилници на територията на нашата страна.

Като полицай с повече от 25-годишна практика, мога да кажа, че не е толкова важно да хващаме престъпниците, колкото да предпазим живота и здравето дори на едно-единствено дете, защото превенцията е изключително важна. Нашата кампания е точно с такъв превенционен характер – да можем да предпазим тези деца от това да станат жертви. Тези 120 хил. деца, които сме срещнали, от тях съм сигурен, че няма да има жертви на киберпрестъпления.

Това каза пред БГНЕС Явор Колев, експерт и директор „Информационни технологии и киберсигурност" в Застрахователна компания „Лев Инс" АД.

„През първия етап на кампанията, който беше насочен към провеждане на открити уроци с децата, успяхме да се срещнем с над 120 хил. деца на територията на цялата страна. Обиколили сме София, големите областни центрове, по-малки общини, дори села в най-отдалечените краища на България с по 15 ученици, но той като знаем, че вече всяко едно дете има достъп до интернет, няма населени места, в които да бъдат в безопасност. В този смисъл срещите бяха провеждани навсякъде", отбеляза Явор Колев.

Той благодари на всички кметове от страната, които са подкрепили кампанията, като са осигурили пълно съдействие на екипа, за да може да провежда тези срещи с деца и да постигне целите на кампанията, а именно да запознае децата с опасностите, които има в интернет и как да се предпазват от тях.

„През последните три години животът им преминаваше в интернет пространството, там се забавляваха, обучаваха, комуникираха помежду си, беше затворена цялата държава. За съжаление, там се насочиха и сексуалните престъпници, тези престъпници, които ние наричаме педофили. Жертвите на тези престъпления се увеличиха и според доклад на „Европол" от 2021 г. киберпрестъпленията са се увеличили с над 300%, което говори само по себе си, особено престъпленията с деца. Това не е само в световен мащаб, за съжаление, и в България", подчерта Явор Колев.

Явор Колев, експерт и директор „Информационни технологии и киберсигурност" в Застрахователна компания „Лев Инс" АД

Той обясни, че вторият етап на компанията „Пази детето в интернет" е насочен към родителите, защото децата са споделили, че много често техните родители не обръщат внимание на това какво правят в интернет, както и че най-често родителите забраняват да използват определени социални мрежи, което пък има обратен ефект. Затова е важно, според него, да бъдат проведени срещи с родителите, за да бъдат информирани за подходите, които трябва да имат спрямо децата, така че от съвсем ранна възраст да създават доверие. „И аз като родител, и като дядо мога да ги оправдая с това, че имат забързано ежедневие, работят на няколко места, за да могат да осигурят добър начин на живот на детето", обясни Явор Колев, като допълни, че това, обаче, не е най-важното, защото детето търси емоционалния контакт и реализацията в интернет, където сексуалните насилници лесно могат да ги манипулират.

Националният координатор на кампанията "Пази детето в интернет" Зоя Василев каза пред БГНЕС, че това е продължение на кампанията "Пази детето на пътя". "Технологиите много напреднаха, около COVID обстановката се появиха доста проблеми в интернет пространството, атаките се увеличиха с над 300%", съобщи тя и допълни, че са обучени деца и учители, работи се добре с местните комисии. Зоя Василев посочи, че на децата се пуска видео, направено от ГДБОП и Европол, в което се разиграва сюжет от две деца, които стават жертва на организирана престъпна група, а другото на сексуален насилник. По отношение на втория етап на кампанията, тя уточни, че родителите са първата бариера на децата и целта е те да започнат да комуникират със своите деца. Сред най-уязвими са децата в V, VI и VII клас, уточни Зоя Василев, но заяви, че са преподаватели както на по-малки, така и на по-големи деца. "Най-много престъпления стават на тази възраст – от 8 до 16 г.", съобщи тя и добави, че екипът иска да обиколи цяла България и да проведе срещи с възможно най-много родители и деца. Националният координатор на "Пази детето в интернет" каза още, че кампанията е спечелила няколко награди, включително от Министерството на труда и социалната политика, както и че среща подкрепа от ВУЗ, сред които ПУ, УНСС, ВСУ, ВТУ, също и Държавна агенция "Закрила на детето", МОН.

Ивет Горанова

Олимпийският шампион по карате, 2020 г., Токио, Ивет Горанова, която е лице на кампанията "Пази детето в интернет", заяви пред БГНЕС, че за нея този кауза е много важна, защото децата са нашето бъдеще. "Аз работя с много деца в спорта и извън спорта и мисля, че в момента аз съм един добър пример. Аз трябва да помагам на децата и да вървят в правилната посока, да не се подреждат от влиянието на злонамерени хора", категорична е тя и подчерта, че иска да им помогне да знаят как правилно да използват социалните мрежи. Правилният вариант, според олимпийската шампионка, е родителите да не забраняват на децата да използват социални мрежи, а да обръщат внимание на децата, да им обясняват по-подробно какви са опасностите, къде трябва да внимават, да има някакъв контрол върху тях, а не да ги оставят да си правят каквото искат. "Масовият спорт е много важен за всеки един човек, не само за децата, но и за техните родители, защото човек се чувства по-добре, влияе върху здравето му, изглежда добре. Спортът учи хората да бъдат дисциплинирани, да бъдат уважителни към треньорите си, към хората, които са над тях. Всеки ученик или клас може да види условията за участие на сайта detetovinternet.bg и да ни изпрати своето произведение с бланка за участие на e-mail: Включете JavaScript, за да видите защитеното съдържание.. Всяка творба ще бъде публикувана в галерията на страницата на „Лев Инс" във facebook до 19 април, а тези с най-много харесвания ще спечелят страхотни награди!".", отбеляза олимпийският шампион. Ивет Горанова призова да се спортува повече и да се отделя по-малко време на социалните мрежи. /БГНЕС