България спечели последната си контрола преди Световното по волейбол

Мъжкият национален отбор на България победи Канада с 3:1 (18:25, 25:18, 25:21, 26:24) във втория приятелски мач между двата тима в зала „Христо Ботев“. Това беше последната проверка на тима преди първия мач от Световното първенство срещу Полша в петък. Вчера в още един много оспорван приятелски мач нашите сразиха Канада с 3:2.

Селекционерът Николай Желязков направи промени в стартовия състав спрямо първия двубой. Като титуляр в посрещане се появи опитният Тодор Скримов, а в центъра започна Николай Колев. До края на мача треньорът даде възможност на почти всички състезатели за изява, като използва различни варианти на игра.

Стартов състав: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Тодор Скримов, Александър Николов, Николай Колев, Алекс Грозданов, либеро - Владислав Иванов (Аспарух Аспарухов, Мартин Атанасов, Добри Димитров, Денис Карягин, Стефан Чавдаров, Светослав Иванов)

Началото бе повече от обещаващо за нашите. Николай Колев откри резултата с бърза атака през центъра. След това неговият сервис доведе до втора точка за България. Две поредни грешки в българската атака обаче доведоха до равенство 2:2. Двата тима се захапаха. Разликата дойде от сервиса. Канадците ни пропукаха на този елемент, като поведоха с 10:6. Грешките в българския тим продължиха, настъпиха моменти на колебания. Канадците използваха веднага ситуацията и поведоха с 16:9. Въпреки усилията на нашите, съперникът запази водачеството си докрай и поведе с 1:0.

България стабилизира посрещането си във втората част и на полето отново завря и закипя. След равенството 4:4 възходът бе с обратен знак. Сервисът на Тодор Скримов даде тон, а националите ни взеха преднина - 8:5. Скримов отстъпи мястото си на Аспарух Аспарухов, а диктовката от българска страна продължи. Настроението обхвана тима ни, а след отлични изяви на младия Александър Николов България поведе с 21:16. Момчетата ни запазиха стабилност и спечелиха гейма за равенството 1:1

Желязков продължи да върти състава, като в третата част в посрещане влезе другият опитен състезател Мартин Атанасов, на поста разпределител започна Добри Димитров, а като диагонал стартира Денис Карягин. Канадците взеха преднина от четири точки, която поддържаха до 20:16. В този момент нашите изригнаха и направиха точкова серия, като обърнаха и България поведе с 21:20. Тимът ни продължи възхода си и показа, че може да пази постоянство. След четири мощни сервиса на Аспарухов, включително и ас, България спечели гейма с 25:21 и излезе напред в резултата - 2:1.

Желязков запази състава, но четвъртата част не започна добре за нашите. Канада отново ни проби в посрещане и поведе със 7:2, а след това увеличи преднината си на 12:5. Нашите играха ролята на догонващ до 11:17. И отново последва страхотна порция щурм! След точкова серия националите ни не само стопиха пасива си, но и поведоха с 21:19, което предизвика овациите на публиката. „Лъвовете“ отново запазиха самообладание и присъствие на духа. Канадците достигнаха до поредно равенство 24:24, но националите ни устояха на всички атаки на съперника и спечелиха гейма за крайното 3:1.

Световното първенство по волейбол ще се проведе в Полша и Словения в периода 26 август - 11 септември. /БГНЕС