Български генерал шпионирал за Русия

ДАНС и Специализираната прокуратура са засекли контакт на ръководител на една от руските разузнавателни служби у нас с високопоставен български офицер, предаде БГНЕС.

По-рано днес главният прокурор Иван Гешев уведоми министъра на външните работи Теодора Генчовска, че са събрани доказателства за извършвана разузнавателна дейност от страна на гражданин на Руската федерация, ползващ се с дипломатически имунитет

Руският резидент е получавал информацията си от генерал от резерва, който е разполагал с достъп до секретна информация, засягаща нашите съюзници от НАТО и ЕС. Информацията е била предавана по време на конспиративни срещи, като за целта са били използвани преносими карти-памет, криптиращи устройства и др.

По случая е образувано досъдебно производства за престъпления срещу Република България по чл. 105, ал. 1 от НК. Със своите действия руският дипломат е нарушил Виенската конвенция за дипломатическите отношения.

От спецпрокуратурата съобщиха, че след получена информация от Държавна агенция „Национална сигурност“ в Специализираната прокуратура е образувано досъдебно производство за престъпление за това, че от 2016 г. до настоящия момент български генерал от резерва се е поставил в услуга на чужда държава, за да й служи като шпионин, извършвайки нерегламентирана разузнавателна дейност.

Същият е координирал своите действия с руски гражданин, за когото е установено, че е лице с дипломатически имунитет - съветник в политическата секция на посолството на Руската Федерация в София, чиито действия нарушават Виенската конвенция за дипломатически отношения и накърняват държавния суверенитет на Република България.

Събраните в хода на разследването доказателства сочат, че българският генерал от резерва е участвал в редица мисии зад граница, заемал е и различни длъжности в Министерство на отбраната. Във връзка със служебните му задължения той е разполагал с достъп до класифицирана информация, касаеща НАТО и ЕС.

В хода на воденото под ръководството на Специализираната прокуратура разследване е установено, че висшият военен от резерва е събирал класифицирана информация, отнасяща се до вътрешно-политически въпроси на Република България и я е предавал на служителя в дипломатическата мисия на Руската Федерация в София.

За прикритие на дейността си лицата са провеждали конспиративни срещи, използвали са преносими флаш-памети и устройства за криптиране на информацията.

В хода на разследването са извършени претърсвания и изземвания на 2 адреса и лек автомобил, собственост на българския гражданин. В жилищата са намерени и иззети голям брой електронни носители на информация, тефтери, лаптопи и хартиени носители. Предстои назначаване на компютърно-техническа експертиза за проверка на наличната информация с оглед установяване нейния произход и класификация по реда на Закона за защита на класифицираната информация.

Специализираната прокуратура е уведомила главния прокурор на Република България за установените обстоятелства, свързани с нерегламентираната разузнавателна дейност в страната от служителя в посолството на Руската Федерация в София, ползващ се с дипломатически имунитет.

Съгласно установения ред, главният прокурор Иван Гешев е уведомил министъра на външните работи за събраните данни за извършваната нерегламентирана разузнавателна дейност в страната с оглед предприемане на съответни действия по компетентност. След анализ на събраните доказателства, по отношение на българския гражданин е съставено постановление за привличането му в качеството на обвиняем. Издадено е постановление за задържане за срок до 72 часа. /БГНЕС