Сърбия продължава да има имперско подсъзнание и с всички средства се опитва да задържи с пипалата си новите и слаби държави около себе си като Босна, Черна гора, Косово и Северна Македония. Белград има история на агресивна териториална експанзия и разчита на социално-психологически основи, които благоприятстват насилието и конфликтите. Тъмният водач на Югославските воини беше сръбският лидер Слободан Милошевич, „Касапинът на Балканите“, чиито сътрудници и до днес управляват в Белград. Координацията между държавите от региона и България, като най-мощната страна, с най-голямата икономика и член на ЕС, гарантира мира и европейската интеграция. Това заяви в интервю за БГНЕС Беким Кьоку, съветник на косовския премиер Албин Курти по въпросите на двустранните отношения със Северна Македония и бивш депутат в страната.
На въпрос на БГНЕС кой дестабилизира Балканите и подтиква държавите към конфликт, Кьоку подчерта, че категоричният отговор – “Сърбия”, може да бъде даден само чрез кратък преглед на историческите факти.
„Политика без история е игра“, казва Албин Курти, министър-председател на Косово. Необходими са много малко познания по история, за да се заключи, че регионът, Балканите и дори Европа са обезпокоени от дестабилизиращото политическо поведение на Сърбия. Идеите за „Велика Сърбия” и сега със „Сръбски свят” винаги са били подхранвани от Белградската академия на науките и изкуствата и Сръбската православна църква. Сърбия е единствената причина за войните за разпадането на Югославия, в Хърватия, Босна и Косово, довели до смъртта на около 150 хиляди души, повечето от които старци, жени и деца. Това беше най-смъртоносната война в Европа след Втората световна война. Тъмният водач на тези войни беше сръбският лидер Слободан Милошевич, „Касапинът на Балканите“, заяви Кьоку, като добави:
“Днес, 24 години след последната му война, тази в Косово, Сърбия се води от близки сътрудници на „Касапина на Балканите“, неговия министър на пропагандата, Вучич, като премиер, и говорителя на правителството му Ивица Дачич, понастоящем министър на външните работи”.
Съветникът на косовския премиер не пропусна да отбележи продължаващите връзки между режимите в Белград и Москва и войнстващия подход на сръбската върхушка.
“През последните 10 години Сърбия харчи около 1,5 милиарда евро годишно за въоръжение, което набавя основно от Русия и Китай. Сърбия също така е домакин на най-голямата руска база Sputnik в региона, която използва като пропагандна гореща точка. Сърбия не е наложила санкции на Русия, а Путин е най-популярният политик в страната, дори по-популярен от самия Вучич. Това са само няколко обективно проверими данни за потенциалния и войнствен подход на сегашното сръбско правителство”.
Запитан дали западният свят разбира, че регионът е изправен пред опасност от завръщане на сръбския шовинизъм и хегемония, Кьоку подчерта, че Сърбия е предшественик на руските империалистически действия. По думите му “Путин копира Милошевич в по-голяма степен, отколкото Сърбия копира Русия”.
“Разпадането на федеративна Югославия с осем политически единици не беше приемливо само за Сърбия. Защо? Защото поддържаше превъзходна и хегемонна позиция по отношение на останалите 7 политически единици. Тя продължава да има имперско подсъзнание и с всички средства се опитва да задържи с пипалата си новите и слаби държави около себе си като Босна, Черна гора, Косово и Северна Македония. Сърбия има история на агресивна териториална експанзия. Сърбия разчита на социално-психологически основи, които благоприятстват насилието и конфликтите. С този манталитет, който продължава да се възпитава от сегашния режим и до днес, той не може да се съгласи сам да върви по пътя на евроатлантическата интеграция по нормален път. Въпреки че загуби три войни, Сърбия създаде буферни зони, които използва за дестабилизация и използва дестабилизация като търговска валута с ЕС и САЩ”, категоричен е съветникът на Албин Курти.
Според него ситуацията е кристално ясна за Запада, който на всяка цена трябва да предотврати превръщането на Белград в полицай на Балканите.
“Тази историко-политическа панорама на сегашната ситуация, описана тук, е много ясна за нас, които търпим на собствената си кожа сръбския шовинизъм, но е кристално ясна и за западния свят. Сърбия в Европа е, както казах, този престъпник, който непрекъснато нарушава закона и извършва престъпления, като в същото време посочва симптома на слабост и безсилие на ЕС. Страшно е да се спекулира, че планът на Европа за бъдещето на Балканите е да създаде мощна Сърбия, която да играе ролята на полицай, защото сама няма волята и капацитета да поддържа реда и мира в региона. Една могъща Сърбия е арогантна Сърбия и постоянна заплаха за целите Балкани”, отбеляза Кьоку.
Той коментира перспективите в отношенията между Косово и България, заедно с другите съседни страни Албания и Северна Македония, както и ролята на София в геополитическите процеси.
“С идването на Албин Курти начело на правителството на Косово се създаде много по-топъл климат, който благоприятства развитието на по-близки отношения между двете страни в частност, но и между двата народа като цяло, албанците и българите. Той е радетел за по-силен съюз между българи и албанци. Неслучайно сред редките двустранни срещи, които имаше на форума в Блед, беше тази с българския премиер Денков. Изявлението му в Тетово, че Северна Македония трябва да се сближи с България, Косово и Албания и да се дистанцира от Сърбия, получи международен отзвук”, припомни Кьоку, като коментира проекта “Отворени Балкани” и истинската му същност:
“Правителството на Курти беше и е против проекта "Отворени Балкани". В интервю преди две години за българската преса казах, че този проект, иницииран от Сърбия и за съжаление подкрепен от Еди Рама, има за цел да върне Северна Македония в политически съюз със Сърбия, като мини Югославия. Албанците като народ, където и да са на Балканите, никога не са одобрявали приятелството на Еди Рама с Вучич. Той оправдава това абсурдно приятелство с екстравагантността си, която всъщност е политически ексцес”.
Според съветника на косовския премиер, София трябва да поеме инициативата и да играе много по-голяма роля, като най-мощната държава в региона и член на ЕС.
“До този момент добрите отношения между нас бяха, за съжаление, почти на платонично ниво. Много малко е направено конкретно. В тези отношения - трябва да се каже с голяма перспектива - от България зависи да играе по-активна роля, отколкото е имала досега. Тя е най-мощната страна, с най-голямата икономика и член на ЕС. Когато правителствата на Северна Македония не се интересуваха от Коридор 8, който свързва Черно море с Адриатическо море по шосе и железопътен транспорт, България трябваше да бъде по-настоятелна, поради по-голямото си влияние в ЕС. Мисля, че е време да се постигне сближаване в различни области, особено икономически, интелектуални, културни и т.н. Може би увеличаването на персонала в посолствата, откриването на консулства в различни градове ще бъде първата стъпка в развитието на нови отношения”, посочи Кьоку.
По думите му координацията между добросъвестните партньорски държави в унисон с европейския процес може да бъде гарант за мир и просперитет на Балканите.
“Съзнанието на Тирана за сътрудничество с Хърватия, България, Черна гора и особено с Косово, изяснява ситуацията на Балканите, гарантира мира и ускорява европейската интеграция. Политиките ни трябва да бъдат координирани и не трябва да позволяваме на Запада да си губи времето да мечтае за европейска Сърбия. При слаби Балкани Сърбия си остава една солидна Русия в региона. С един координирани Балкани Сърбия може да смени лидерската си каста”, подчерта Кьоку в заключение. /БГНЕС