Берлин и Париж с план за трансформация на ЕС

Документът от две страници има за цел да покаже френско-германското партньорство за преодоляване на скорошното напрежение. Нека започне голямото мислене за бъдещето на ЕС!

Германия и Франция изготвиха план за двугодишна „Конференция за бъдещето на Европа“, насочена към преразглеждане на почти всички аспекти на функционирането на ЕС, включително евентуални промени в договора, ако е необходимо, с цел да се направи блокът „повече единен и суверенен ". Така звучи документът, с който са се запознали в редакцията на „Политико“. Проектът предлага лидерите на ЕС да проведат първа дискусия по конференцията на срещата на върха в Брюксел следващия месец. Той призовава за инициатива в две фази, като първата започва в началото на следващата година и се фокусира върху „демократичното функциониране на ЕС“, особено „по отношение на изборите и назначаването на ключови позиции“. Това е незашифрован код за определяне на процеса на избор и избор на ръководство, за който широко разпространеното мнение е, че е неработещ, след като тази година лидерите на ЕС отхвърлиха Spitzenkandidaten или „водещите кандидати“ от големите политически семейства и вместо това направиха изненадващия избор за назначаването на Урсула фон дер Лейен за председател на Комисията - най-висшия пост в изпълнителната власт на Евросъюза. Привържениците на „процеса на водещи кандидати“, по-специално в Европейския парламент, се вбесиха, че най-високото работно място отива при човек, който не е водил кампания за това – въпреки че държавните и правителствените ръководители на Европейския съвет са отправили ясни предупреждения, че няма да бъдат обвързани със системата, която не е записана в договорите на ЕС. По-специално френският президент Еманюел Макрон настоя за приемането на нова система от транснационални списъци с кандидати, която би създала конкуренция в целия континент при изборите за Европейски парламент. Лидерите обаче заявиха, че няма достатъчно време за такава голяма промяна и вместо това се придържат към съществуващата система от 28 различни национални избори, за да запълнят 751 места в парламента. Планът изрично призовава да се разгледат „транснационалните списъци“, „системата за водещи кандидати“ и „въпросите, свързани с участието на гражданите“. Втората, още по-решаваща фаза на Конференцията за бъдещето на Европа, ще се съсредоточи върху „политическите приоритети“ и ще продължи две години, ще бъде приключена от германското и френското председателства на Съвета на ЕС, които се случват съответно през втората половина на 2020 г. и първата половина на 2022 г. Документът беше разпространен в страните-членки на ЕС в понеделник и се очаква да бъде обсъден от посланиците в сряда. Планът от две страници не предлага огромно количество подробности, но призовава за събитие с голяма амбиция, което ще бъде ръководено от „висша европейска личност“, която ще председателства ръководна група от експерти и се нуждае от главна роля и в трите институции на ЕС: Комисията, Съветът и Парламентът.

Бившият белгийски премиер и дългогодишен член на Европейския парламент Ги Верхофстадт е споменаван често в Брюксел като един от потенциалните претенденти за председателската позиция. Концепцията за такава Конференция за бъдещето на ЕС беше предложена от Макрон в писмото му до европейците през април преди изборите за Европейски парламент и вече е одобрена от избрания председател на Комисията Фон дер Лайен, а очевидното забързано публикуване на плана предполага, че официални представители в Париж и Берлин искат да го разпространят в страните от ЕС преди гласуването в Парламента тази седмица за потвърждаване на новия екип от комисарите. Документът изглежда също е създаден за справяне с напрежението във френско-германските отношения, което започна да създава значителни безпокойства в Брюксел и столици в Европа. Склонността на Макрон за подривна политика, включително и неговата неотдавнашна критика към НАТО, на германския канцлер Ангела Меркел възможността да разкрие „тайната“, че се изморява от наглостта на младия си френски колега. В различни моменти след избирането на Макрон през 2017 г. други лидери на ЕС проявиха далеч по-малко ентусиазъм по отношение на исканията му за по-голям федерализъм и суверенитет на ЕС - апетит, който изглежда не е в крак с настоящото настроение на избирателите. При това много лидери също признават някои от ограниченията на съществуващите договори на ЕС и необходимостта от преразглеждане и подновяване в отговор на множество фактори, включително Брекзит, нарастващ национализъм и десен екстремизъм и хвърляне в смут на трансатлантическите отношения след изборите на президента на САЩ Доналд Тръмп. Като цяло проектът изисква основен ремонт в много широки области на политиката. „Конференцията трябва да разгледа всички въпроси, които да бъдат насочени към бъдещето на Европа, за да стане ЕС по-единен и суверенен“, гласи предложението, „като ролята на Европа в света и нейната сигурност/отбрана, съседство, дигитализация, климатична промяна, миграция, борба с неравенствата, нашия модел на „социална пазарна икономика“ (включително социални права, индустриална и иновационна политика, търговия, ИПС, конкурентоспособност), върховенството на закона и европейските ценности “. Той също така призовава за ангажиране на гражданите „отдолу нагоре“, като групи от случайно подбрани граждани на ЕС да правят предложения, както и тематични политически конференции, които да се провеждат в много различни страни от ЕС, и призовава за твърди предложения, а не за неясни заключения. „Конференцията трябва да се ангажира вече в междуинституционалния мандат, за да доведе до осезаеми и конкретни резултати“, се казва в плана и се добавя: „Окончателният документ с препоръки трябва да бъде представен на Европейския съвет за обсъждане и прилагане“. /БГНЕС