Бюджетната комисия в парламента прие да се дадат още над 300 млн. за здравеопазване

Актуализацията на бюджета е около 200 млн. лв. в здравното министерство и около 134 млн. в НЗОК. Сега добавиха още 4 млн. лв.

Това обясни зам. - здравният министър Димитър Петров, след като бюджетната комисия в парламента прие актуализацията на бюджета на НЗОК, предаде репортер на БГНЕС.

"Ние ще предложим още 32 млн. лв. на второ четене към бюджета за министерството - от тях около 24 млн. за закупуване на" Ремдесивир" и около 5-6 млн. за лични предпазни средства и отделно около 2 млн. за антигенни тестове", посочи Петров.

Управителят на НЗОК проф. Петко Салчев обясни, че са се появили много неверни твърдения, свързани с методиката за заплащането на допълнителните средства за работещите на първа линия.

"Методиката е подписана от БЛС и от надзорния съвет на НЗОК. Там са разписани следните условия. Ако работите пълен работен месец на пълно работно време получавате 1000 лв. Ако работите половин месец, получавате по-ниската сума. Това е за лекарите в болничната помощ", обясни той.

Той уточни, че на консултант, извикан в ковид отделение му се зачита цял ден, а не минути.

"Освен това предложенията за плащанията идват от директорите на лечебните заведения. НЗОК само проверява дали са нормални изчисленията и да заплати съответната сума", подчерта Салчев.

Салчев каза, че другата група лекари са общопрактикуващите.

"Има скала според заболеваемостта каква сума да получават от тези 1000 лв. Не са доволни от тази скала, но днес БЛС и надзорният съвет са влезли в разговори и трябва да договорят нов тип скала", каза той.

Шефът на касата припомни, че при специалистите в извънболничната помощ е било предвидено към МЦ и ДКЦ-тата да се плащат 30 000 лв., за т. нар. триажни центрове.

"Ако се приеме методиката и се позволи те да диагностицират и лекуват леките и средно тежките случаи, тогава ще продължим със заплащането по 25 лв. за два прегледа до 10 дни от специалистите в ДКЦ-тата", обясни Салчев.

Стана ясно, че голяма част от тези 200 млн. лв. са трансфер към Касата за тези плащания.

"Ние плащаме подобни суми на спешните центрове и РЗИ-тата. Там от около 1 месец нещата са изчистени и няма проблеми. Имахме подобни изпълнения и там - някой беше заблуди спешните центрове, че ще им изчисляваме едва ли не минутите за досег до ковид болни. Такова нещо в методиката няма", заяви той и добави, че самите шефове на центровете са подивели персонала по някакви причини.

В отговор на въпрос на БГНЕС зам. - министър Петров каза, че в бюджета на министерството не са заложени пари за повече от 2 млн. ваксини.

"Когато някой е поръчал почти 14 млн. ваксини и е договорил цена от 10 лв. за поставяне би трябвало да заложи в бюджета на собственото си министерство тогава 140 млн. лв. Тези пари не са заложени. Без актуализация ние не само не можем да направим трансфер, но и да платим на РЗИ-тата ", каза той и добави, че същият проблем са имали и с" Ремдесивир"-а, за който са имали пари до юни месец.

Той успокои, че вече всеки ден се получават пратки от по 1700 бройки от медикамента и увери, че вече имаме запас от него. /БГНЕС