Д-р Стойчо Кацаров: Рязкото повишаване на заети болнични легла ни притеснява

В момента има заети 2000 болнични легла. След като прехвърлим 2500 започваме да ползваме легла, които се използват за лечение на други заболявания. До този момент капацитетът ни позволява да не засягаме лечението на други заболвяния. Очаква се обаче другата седмица да достигнем броят от 2500 заети легла.

Това каза служебният министър на здравеопазцването д-р Стойчо Кацаров, който присъства на представянето на първия робот за автономна дезинфекция в СБАЛИПБ „Проф. Ив. Киров”, предаде репортер на БГНЕС.

„Не ни притеснява бройката, притеснява ни рязкото повишаване на броя на заразените и рязкото повишаване на броя на заетите легла“, заяви Кацаров и поясни, че все още цялата страна не е навлязла в оранжева зона, но това най-вероятно ще стане в следващите дни.

На въпрос на БГНЕС какви противоепидемични мерки се очаква да бъдат въведени, министърът увери, че каквито и да бъдат, ще бъде даден гратисен период преди да влязат в сила, а засегнатите ще получат обезщетение.

„Първите мерки, които ще бъдат предприети са насочени към администрацията – държавната и общинската. Най-рискови са събития, които се провеждат и на открито, и на закрито, където има струпване на много голям брой хора. И това са събития, които са не само от организиран характер, но и от битов характер, като сватби, кръщенета. Това се очертава в момента като най-рисковите места относно разпространението на вируса. Вероятно първите мерки да бъдат насочени към такъв тип събития“, посочи той.

По думите му оранжевата зона не предполага пълно затваряне, а ограничение в капацитета, който се използва.

„Вероятно с първата издадена заповед ще бъде предвидена и възможността за учреждения или дейности, които се извършват от хора, които са ваксинирани или са осигурили вход за хора със сертификати, преболедували, PCR тест. Ако на такова място са се събрали само хора, които отговарят на тези условия, според нас не само, че не е нужно да се налагат допълнителни ограничения, но може да не се налагат никакви ограничения относно капацитета“, обясни той и подчерта, че това е допълнителна възможност и не е дискриминация.

В случай, че не може да се осъществи такъв вариант, се работи по общия режим – ограничение до 50% на капацитета.

„Смятаме мярката да бъде универсална“, добави още той и поясни, че те ще бъдат конкретизирани, след като получи доклада на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Кацаров призова Народното събрание да приеме актуализацията на бюджета, за да могат да бъдат обезпечени финансово не само тези мерки, но и заплащането на хората, работещи на първа линия и доставките на медикаменти.

Роботът дезинфекцира за 15 минути, с помощта на ултравиолетова светлина, стандартна болнична стая. Освен COVID-19 унищожава много други патогени

Министър Кацаров припомни, че друга мярка е даването на възможност леките и средно тежките случаи да се лекуват амбулаторно.

„Под това разбираме осъществяване на клинични прегледи, осъществяване на безплатен пакет изследвания и пакет от лекарства, които могат да бъдат изписани, така че пациентът да не ги заплаща“, посочи той.

Според него по този начин ще може да се намали натискът върху болниците и хора, чието състояние позволява да се лекува у дома, а не в болница.

От думите му стана ясно още, че на този етап не се предвижда въвеждане на ограничения за училища и университетите и подчерта, че мерки ще се предприемат своевременно и при необходимост.

Д-р Кацаров уточни, че с цел стимулиране на медиците, работещи в Ковид отделенията се обмисля вариантът цената на пътеките, по които се лекуват болните да бъдат повишени, но за тази цел се очаква решение на съсловните организации, както и е необходима актуализация на бюджета, тъй като такива средства не са предвидени в настоящия бюджет. /БГНЕС