ДАЗД разработва система за закрила на децата в риск

Как да действат учители и директори, когато дете попадне в риск. Това ще бъде разписано в система за закрила на детето в риск, тъй като в момента има много написани неща в тази посока, но липсва конкретиката, към която се стреми агенцията.

Това обяви пред БГНЕС председателят на Държавна агенция за закрила на детето д-р Елеонора Лилова. Предложението е на агенцията, която днес организира регионална среща с дирекция „Образование“ на Столичната община, Регионалното управление на образованието – София-град, социалните служби и органите на МВР.

„Следващата стъпка, след тези срещи, които ще се проведат е да разпишем една система за закрила, така че всички да знаят кога и как да постъпим и къде, и към кого да се обърнем когато имаме различните видове ситуации на дете в риск. Документът ще разпише точните стъпки, които всяка една институция трябва да предприеме в различните видове рискове и ще регламентира как учители и директорите да се справят с всички видове ситуации на децата в риск. Това е крайната ни цел – да постигнем пълна координация през разписването на система, която да бъде регламентирана в правилниците или друг вид документация“, обясни Лилова и добави, че в разработването на системата за закрила ще почерпят опит от Британския съвет.

Тя заяви, че ангажимент на институциите е да осигурят безопасна, сигурна и подкрепяща среда както за децата, така и на работещите в тях. Лилова подчерта, че е необходимо да се заложи и на превенцията в детските градини и училища. За целта учителите трябва да бъдат достатъчно чувствителни, за да могат да забележат ако едно дете има проблем. В такъв случай трябва да предприемат превантивни мерки, а не да чакат проблемът да ескалира.

На срещата присъства и началникът на Регионалното управление на образованието – София-град, д-р Ваня Кастрева каза, че политиките са успешни когато те са координирани и в една посока.

„Ние се опитваме да обединим хората и политиките, а не всяка институция да работи сама за себе си. Ако нещата не се случват абсолютно координирано и в една посока то не може да бъде ефективно“, заяви Кастрева.

Председателят на ДАЗД подчерта, че много хора все още се бъркат отделите за закрила, които са към дирекция „Социално подпомагане“ и Държавната агенция за закрила на детето.

„Дублирането на името обърква. Често се подават сигнали към ДАЗД и ние губим ценно време в тяхното преразпределяне. Отделите за закрила на детето работят пряко с децата и семействата. Те отварят новите случаи и решават каква точно мярка на закрила да наложат на дете, а ДАЗД изпълнява контролна функция“, обясни д-р Лилова.

Тя добави още, че много учители не знаят режима за съдействие и припомни, че при дете в риск трябва веднага да уведомят отделите за закрила или полицията. /БГНЕС