Денков: Ако МЗ реши да затвори училищата, ще го направи

Основният фактор за допълнителните почивни дни между сроковете са сигналите, които се получават, че учениците са уморени и имат нужда от почивка, заедно с учителите. Това пред НТВ министърът на образованието акад. Николай Денков.

БГНЕС припомня, че на пресконференция във вторник акад. Денков обяви, че на отрасловия съвет в петък ще предложи обявяване на неучебни дни между двата срока. Така децата и учителите ще имат 9 почивни дни, заедно с уикендите, за да си починат, а и за да отмине вълната на новозаразени с COVID-19.

„Моите съображения са свързани изключително с учениците и учителите. Здравните мерки се вземат от здравното министерство. Ако то реши, че трябва да затвори училищата по-рано – ще го направи. Това е тяхно право, за да запазят здравето”, уточни той.

Акад. Денков посочи, че ситуацията със заразените ученици е много пъстра. Затова се акцентира на локалния подход. „Средно за страната карантинираните учители са 3,6%. В Благоевград са 8,5%, а в Търговище - 1,08%. Разликата е осем пъти. При карантинираните ученици - средно за страната процентът е 2,58. В Бургас са почти 5%. В Търговище са 0,5%”, каза министърът.

Той посочи, че учениците могат да бъдат оформени в електронна среда, при настоящата ситуация. Няма заповед да бъдат изпитвани присъствено, а досега това било само препоръка. „Тази препоръка беше при спадането на вълната. При положение, че в момента вървим в друга посока - тя вече не е съвсем адекватна, защото създава друго напрежение”, уточни акад. Денков. В момента онлайн учат около 15% от учениците.

Коментар от министъра дойде и за тестването на учениците. Убеден е, че това е една от мерките, която трябва да се прилага. Иначе, решението колко пъти седмично децата да се изследват било на Здравното министерство. „Ако имаше тестове за два пъти, трябваше да се тестват два пъти. В момента ги няма. Това не означава, че тестването веднъж е излишно”, каза акад. Денков.

Той допълни, че карантинирането не става след изследването в учебните заведения. „Само за последния един месец броят на положителните тестове в училищата се е увеличил 10 пъти почти. Това показва, че те са започнали да хващат вълната”, каза още министърът.

Според акад. Денков началото на учебната година трябва да бъде изтеглено напред. „Ще го обсъждаме, ще видим коя е най-подходящата дата. Става въпрос за около 10-ина дни по-рано. Бих предложил учебната година да започва от 5 или 6 септември”, заяви той.
Акад. Денков изрази и мнението, че по всякакви стандарти доц. Атанас Мангъров трябва да бъде изключен от БЛС. Той отдавна изказва твърдения, които не съответстват на медицинските данни, каза още министърът. /БГНЕС