Енергийна комисия одобри сключеното споразумение с енергетиците и миньорите

Енергийна комисия одобри сключеното споразумение между миньорите и енергетиците и властта, предаде репортер на БГНЕС.

Преговорите и подготвянето на споразумението отне седем часа, след което премиерът Денков и представители на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС дадоха брифинг, в който заявиха, че протестите спират и съгласието с голяма част от представителите на миньорите и енергетиците е факт.

Днес има извънредно заседание в НС, на което се очаква депутатите да приемат сключеното споразумение.

Шестте точки от споразумението между енергийния сектор и властта са: Продължаване на процедурата за въвеждане на механизъм за капацитет и стартиране на процедура за поддържане необходимия състав от синхронно работещи и резервни генериращи източници, директно присъединени към електропреносната мрежа (без силова електроника), чрез законосъобразни решения, които да гарантират работата на съвременни диспечеруеми електропроизводствени мощности, като основен елемент от критичната енергийна инфраструктура и националната енергийна сигурност за постигане на плавен енергиен преход. Срок до 31.12.2023 г.

1. Министерски съвет изпълнява решенията на Народното сьбрание от 31.01.2020 г. чрез преговори с представителите на Европейската комисия относно недопускане в дългосрочен план прекратяване функционирането и/или ограничаването на производствения капацитет на въглищните топлоцентрали от групата на БЕХ. Министерски сьвет се ангажира да не ограничава дейността и базовите мощности на останалите оператори на горивни инсталации, ако същите работят изцяло на пазарен принцип в съответствие на европейското и национално законодателство.

Срок до 31.10.2023 г.

1.Изработване на проект на енергийна стратегия на РБ до 2030 г. с хоризонт до 2050 г. с участие на социалните партньори паралелно с процеса на актуализация на Интегрирания план енергетика и климат, тъй като е необходимо да има съответствие между тези два стратегически документа. Очакваните разполагаеми маневрени и базови мощности на въглища - не по-малко от 1000 МВт до края на 2035 г. Срок до 30.11.2023 г.

1.Отлагане на либерализацията на енергийния пазар за битови потребители до януари 2026 г. Срок до 06.10.2023 г.

2.Прозрачност на процедурите по инвестиционните намерения и включване в тях на централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти. Създаване на комитет за наблюдение с участие на представители на социалните партньори в това число и регионалните структури от централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти.

3.Категорично отпадане от ТП на предприятие за конверсия на въглищните региони. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон