В допълнение, след като бъде одобрен, той няма да изисква повторно одобрение от всички 27 държави от ЕС всеки път, когато трябва да бъде разширен. Това може да направи самата Европейска комисия. Съществува също идея да се приемат каквито и да било санкции не с консенсус на всички държави, а с квалифицирано мнозинство. Защо ЕС се нуждае от това?, анализира Иван Преображенски от "Дойче Веле".
На фона на сериозни политически промени в САЩ, след избора на президента Доналд Тръмп, мястото на главния „защитник на правата на човека“ в света е освободено. САЩ, дори и да искаха, вече не можеха да го окупират сами. В миналото те многократно са действали като вид юридическа „морална полиция“, но сега възгледите на американското ръководство са много различни от класическия възглед за правата на човека. И дори Тръмп да загуби предстоящите избори през ноември, в световен мащаб нищо няма да се промени.
В тази ситуация ЕС излиза с предпазливо заявление за замяна на това място и в същото време отстранява вътрешния си механизъм за вземане на решения, когато става въпрос за защита на правата на човека извън ЕС. Проблемите в тази област бяха ясно разкрити от ситуацията около отравянето на Алексей Навални, когато европейците не можеха дълго време да решават дали имат право да налагат санкции срещу руски служители във връзка с обвинения за участие в отравянето на руски гражданин и нежеланието на Кремъл да започне разследване.
Независимо от това бяха наложени санкции, които се превърнаха в сериозен аргумент в полза на глобален режим на санкции за защита на правата на човека. Вярно е, че за да работи такъв режим, той трябва да бъде одобрен от външните министри на страните от ЕС. Тогава съюзът ще освободи ръцете си за личното наказание на чужди граждани, които нарушават човешките права. Няма значение дали са белоруски полицаи, арабски монарси, венецуелски шофьори на автобуси или руски корумпирани служители. Ще им бъде забранено да влизат в ЕС, а техните сметки и имущество ще бъдат конфискувани.
Появата на такъв механизъм в ЕС е причинена не само от Алексей Навални. Войните в Нагорни Карабах, в Сирия, в Донбас - всичко това изисква отговор, ако ЕС наистина, не с думи, а на дело иска да отстоява човешките права и да не се вслушва в постоянни обвинения, че провежда цинична външна политика, в която на първо място са интересите на бизнеса.