Евродепутати поискаха международно разследване на изборите в Сърбия

Депутати в Европейския парламент поискаха международно разследване на "изборната измама в Сърбия", като призоваха държавите-членки на Европейския съюз да не приемат изборните резултати, докато процесът не приключи, предаде БГНЕС.


ЕП разгледа на заседание ситуацията в Сърбия след вота и сигналите за мащабни манипулации 17 декември. Парламентът ще гласува резолюция по въпроса на първата си февруарска сесия (5-8.02).

"Изборите в Сърбия, проведени на 17 декември, бяха проведени при несправедливи условия след решаващата намеса на президента Александър Вучич и управляващата "Сръбска прогресивна партия", заяви комисарят по правосъдието на ЕС Дидие Рейндерс.

Андрей Ковачев от ЕНП каза: "В Сърбия наблюдаваме не само проблемите по време на изборния процес, но систематичното потъпкване на правата на етническите общности. Сърбия трябва да бъде оценявана само по делата си, а не по добре написани закони".

Владимир Билчик, специалният докладчик на ЕП за Сърбия, посочи, че публичното пространство в Сърбия е завладяно от лични интереси, както и че честите и предсрочни избори в Сърбия предизвикват стрес сред хората и пречат на изпълнението на това, което е важно в преговорите на Сърбия за ЕС членство.

Той добави, че в деня на изборите са докарани гласоподаватели от други места, за да се увеличи броят на гласоподавателите в полза на управляващите. Билчик призова за мащабно разследване на изборните манипулации.

"Няма демокрация без честни и свободни избори. В Сърбия не беше така", каза от своя страна Томаш Вейц, депутат от Зелената партия.

Матяж Немеч от "Прогресивния алианс на социалистите и демократите" отбеляза, че не може да си представи бъдещето на Европейския съюз без Сърбия и нейните граждани като равноправни членове, но се опасява, че членството в ЕС „може да не е искрената, стратегическа и крайна цел на сръбското ръководство".

Андреас Шидер, депутат от социалдемократите, напомни, че на предсрочния вот са регистрирани множество нередности, които са подкопали изборния процес.

"Властите в Сърбия, начело с президента, нападнаха международни наблюдатели, когато те публично изложиха своите наблюдения", припомни той.

Междувременно основната сръбска опозиционна коалиция "Сърбия срещу насилието" се готви за нови протести.

"Президентът Александър Вучич само пред нас в Сърбия се тупа по гърдите. Когато обаче той говори с чужденци, включително и с евродепутати, той е по-нисък от маково зрънце", заяви по-рано Мариника Тепич, един от лидерите на коалицията. /БГНЕС