Фон дер Лайен: ЕК приветства идеята за субсидии за ядрени технологии

Урсула фон дер Лайен приветства идеята за индустриални субсидии в областта на ядрената енергия - тема, която предизвиква силно разделение в Европейския съюз.

В речта си в Чешката република - страна, която получава повече от една трета от електроенергията си от своите атомни електроцентрали, председателят на Европейската комисия заяви, че всяка държава-членка е свободна да проправи своя собствен път към климатична неутралност, предаде Евронюз.

"Изборът на енергийния микс е и ще остане национален прерогатив", каза Фон дер Лайен в кратко изявление за пресата редом до министър-председателя на страната Петр Фиала.

"Знаем, че ядрената енергетика играе централна роля в енергийната система на Чехия и че тя ще продължи да изисква инвестиции, за да играе своята роля в чешкия енергиен преход", продължи тя. "И затова винаги сме готови да обмислим държавна помощ, разбира се, при условие че условията са подходящи. Но това е важно."

Като главен изпълнител на правилата за конкуренция, Европейската комисия има правомощията да одобрява и отхвърля публичните средства, които правителствата инжектират в националните си индустрии, които могат да бъдат под формата на безвъзмездни средства, намалени цени и по-ниско данъчно облагане, наред с други. Ако изпълнителният орган смята, че държавната намеса представлява прекомерен риск за единния пазар и може да постави други държави от ЕС в неизгодно положение, той може да отхвърли предложението. Принципите на справедливост и равенство ръководят мисленето на Комисията от началото на европейската интеграция и понастоящем са залегнали в правото на ЕС.

В отговор на по-ожесточената глобална конкуренция и нарастващите разходи за екологичния и цифровия преход, дългогодишните правила и забрани на политиката на конкуренция бяха подложени на интензивен контрол, като някои държави-членки призоваха за по-голяма гъвкавост, за да подкрепят своите местни компании и да предотвратят изтичането на промишлени стоки.

В началото на тази година Комисията разхлаби правилата за одобряване на субсидии в шест ключови области на екологичния преход: батерии, слънчеви панели, вятърни турбини, термопомпи, електролизери и технологии за улавяне на въглеродни емисии. Освен това Брюксел представи Закона за индустрията с нулево потребление, за да увеличи значително вътрешното производство на тези задължителни продукти.

Забележително е, че първоначалният проект на Закона изключва ядрените технологии от списъка със "стратегически проекти" и съдържа само бегли споменавания на "напреднали технологии, които произвеждат енергия от ядрени процеси с минимални отпадъци" и "малки модулни реактори", които все още са в процес на разработване.

"Подкрепяме авангардните ядрени технологии в рамките на нашия Закон за нулевата индустрия, за да стимулираме иновациите и трансграничното сътрудничество", заяви Фон дер Лайен в Прага.

Законът е в процес на преговори между държавите-членки и Европейския парламент, където се настоява ядрената енергетика да бъде включена в списъка на "стратегическите проекти".

Но това няма да е лесно: ядрената енергетика е изключително противоречива, дори емоционална тема в ЕС, като повечето страни са горчиво разделени на про- и анти-ядрени фракции.

Групата на привържениците на ядрената енергетика се ръководи страстно от Франция - страна, която получава около 70% от електроенергията си от своята огромна мрежа от реактори, и се подкрепя от такива страни като Чешката република, България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия. Те твърдят, че ядрената енергетика е нисковъглеродна технология, която може да работи 24 часа в денонощието и да намали външните зависимости.

За разлика от тях Германия, индустриалната сила на блока, е заела безкомпромисна позиция против ядрената енергетика, подкрепяна от Испания, Португалия, Австрия, Дания и Люксембург. Те вярват, че насърчаването на ядрената енергия се равнява на екологично прегрешение поради въглеродния отпечатък от извличането на уран и дълготрайните радиоактивни отпадъци.

И двете страни са създали съюзи и се опитват да привлекат допълнителни държави, за да затвърдят квалифицираното мнозинство, което е необходимо за одобряване на законодателството в областта на енергетиката и климата.

"Напомних на председателя на Европейската комисия, че ядрената енергия е наистина важна за Чешката република. Тя е традиционен промишлен сектор в нашата страна. Тя е един от начините страната ни да постигне целите в областта на климата и да разполага с достатъчно източници на енергия", заяви министър-председателят Фиала, редом до Фон дер Лайен. "Важно е ядрената енергия да остане един от предпочитаните източници на чиста енергия в Чешката република. И ние правим всичко възможно ядрената енергия да остане приемлив източник на енергия".

Фиала заяви, че екипът му оценява офертите за разширяване на капацитета на АЕЦ "Дуковани", в която се намират четири от шестте ядрени реактора в страната. Успоредно с това той добави, че правителството изготвя нотификацията, която Комисията трябва да разгледа, преди да реши дали да одобри или блокира субсидиите.

"Завършването на процеса на нотификация е огромен приоритет за нас", каза той. "Щастлив съм, че след днешната дискусия с председателя виждам, че има шанс да успеем с процеса на нотификация." /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон