Франция пренаписа историята с 14:0 срещу Гибралтар

Франция счупиха два рекорда, след като прегази Гибралтар с 14:0 в среща от група В на квалификациите за Евро 2024. „Петлите“ отдавна си подпечатаха визите за финалния турнир в Германия, а на „Алианц Ривиера“ в Ница записаха най-изразителната победа в историята си, която до този момент беше 10:0 над Азербайджан през 1995 година. „Петлите“ подобриха и върховото постижение за най-голям успех в европейска или световна квалификация, което се държеше от Германия с 13:0 над Сан Марино.

Тимът на Дидие Дешан отбеляза по седем гола във всяко полувреме.

Итън Сантос си вкара автогол в 3-ата минута, а Маркъс Тюрам беше точен в 4-ата. В 16-ата минута 17-годишният Уарен Заир-Емери отбеляза дебютния си гол за 3:0. Гибралтар остана с 10 души след червен картон на Сантон в 18-ата минута. До края на първото полувреме Килиан Мбапе от дузпа, Жонатан Клос, Кингсли Коман и Юсуф Фофана отбелязаха попадение за 7:0 до почивката.

През второто полувреме Адриен Рабио, Коман, Усман Дембеле вкараха нови голове. Мбапе оформи хеттрика си с още две попадения, а Оливие Жиру също вкара два гола.

В другия мач от групата Нидерландия победи с 1:0 Ирландия и си осигури класиране на Евро 2024. Ваут Вергхорст вкара победното попадение.

В група I Румъния победи с 2:1 Израел и също си осигури място на европейското. В друг мач Швейцария и Косово завършиха 1:1. В класирането Румъния е начело с 19 точки, пред Швейцария със 17.

Хърватия взе важна победа в група D - 2:0 срещу Латвия като гост и измести Уелс от второто място в класирането. По-рано днес Уелс завърши 1:1 с Армения.