Вашингтон планира да изтегли войските си от Германия, защото американските данъкоплатци са против „твърде голямото плащане“ за сигурността на други страни, заяви оттеглилият се американският посланик в Германия Ричард Гренел в интервю за „Билд“.
„Американските данъкоплатци вече не желаят да плащат прекалено много за защитата на други страни“, каза Ричард Гренел, който по-рано този месец официално подаде оставка като посланик, за да се присъедини към кампанията за преизбиране на Доналд Тръмп през 2020 г.
"Все още ще има 25 000 войници в Германия, това не е малък брой", добави той.
„Никой не трябва да се изненадва, че Доналд Тръмп изтегля войски и ги връща у дома. Имаше много дискусии“, каза напусналият посланик и добави, че изтеглянето на войските е обсъдено и на срещата на върха на НАТО през декември.
Според Гренел, войски трябва да бъдат изтеглени и от Япония и Южна Корея.
Коментарите му идват, след като миналата седмица медиите обявиха, че президентът на САЩ е наредил на американските военни да изтеглят 9 500 войници от Германия.
Обявеният ход озадачи Германия, но и Америка, където републиканските депутати изразиха загриженост относно евентуалното частично изтегляне.
„Вярваме, че подобни стъпки биха навредили значително на националната сигурност на Съединените щати и ще засилят позицията на Русия в наш ущърб“, прочетете писмо до Тръмп, подписано от повече от 20 републикански членове на Комитета за въоръжени сили.
Въпреки че смятаме, че съюзниците ни в НАТО като Германия трябва да допринесат повече за общата отбрана, намаляването на американските войници в Европа може да доведе до "по-нататъшна агресия" от Москва, предупредиха те.
Берлин „е информиран“
Междувременно официална комуникация, изтекла от Берлин тази седмица, подсказа, че американското правителство може да не е потърсило близки консултации със съюзника си Германия по стратегическия въпрос.
„Германското правителство е информирано, че има намерения в администрацията на САЩ да се намали присъствието на американските въоръжени сили в Германия“, заяви заместник-говорителят на правителството Улрике Демер пред репортери в Берлин вчера. „Доколкото знаем, все още няма окончателно решение“, добави тя, подчертавайки, че федералното правителство е било „информирано“ само за намерения от страна на Вашингтон.
Изявлението на Гренел дойде само ден, след като германският министър на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер (ХДС) настоя, че правителството не може да спекулира с медийни съобщения за изтеглянето на американските войски от страната и не е официално уведомено.
„Няма официално потвърждение за тези планове. Докато нямаме официално потвърждение, не е необходима реакция, "каза тя на виртуалния брюкселски форум.
По-рано във вторник Крамп-Каренбауер коментира, че ако Вашингтон извърши изтеглянето, това може да има неблагоприятни последици както за САЩ, така и за НАТО.
„Факт е, че присъствието на американски войски в Германия обслужва цялата сигурност на НАТО - както и американската сигурност. Това е основата, върху която работим заедно“, каза тя пред репортери в Берлин в отговор на съобщения, че администрацията на Тръмп е наредила намаляване на броя на американските войници, разположени в Германия, с 9 500 на 25 000.
В момента има 34 674 американски военни служители, разположени в Германия, включително 20 774 полеви и 12 980 от ВВС, според доклад за разполагане на Пентагона.
Има повече американски войници, разположени в Германия, отколкото в която и да е друга европейска държава, а американската военна инфраструктура в Щутгарт, Германия е ключов център за осигуряване на мисии в Афганистан и Ирак.
Плановете за изтегляне на американските войски са последния обрат в отношенията между Берлин и Вашингтон, които често са обтегнати по време на президентството на Тръмп, тъй като той притиска Германия да повиши разходите за отбрана и обвинява Берлин, че е „пленник“ на Русия поради частичното си разчитане на руска енергия. /БГНЕС