ICGB финализира усвояването на средствата за изграждането на интерконектора Гърция-България

ICGB усвои последния транш от Европейската енергийна програма за възстановяване (ЕЕПВ) за изграждането на междусистемната газова връзка Гърция-България. Финалната сума от 22,1 млн. евро беше одобрена след успешното приключване на редица одитни процедури.

По-рано през октомври се навърши една година от началото на търговската експлоатация на интерконектора. Новата инфраструктура вече осигурява близо 50% от количествата природен газ, необходими за вътрешното потребление на България. С изграждането на IGB е осигурен и нов маршрут за доставки на природен газ и до други държави от по-широкия регион.

Общата стойност на проекта е 253 млн. евро. Средствата са осигурени чрез финансиране от акционерите БЕХ и IGI Poseidon, 109,9 млн. евро под формата на заем от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), 45 млн. евро по Европейската енергийна програма за възстановяване (ЕЕПВ) и 39 млн. евро, отпуснати по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК 2014-2020).

В началото на ноември 2022 г. ICGB получи одобрение за последния транш от дългосрочния заем от ЕИБ след успешен одит от независими международни експерти. Последното плащане по ОПИК е извършено през май 2023 г.

Независимите одити ще продължат и по време на фазата на търговска експлоатация на газопровода. Те ще се провеждат ежегодно, включвайки одити на документация и инспекции на терен, с цел да се гарантира пълно съответствие с европейските и националните разпоредби и законодателство.

„Приключването на този етап от развитието на IGB e доказателство за последователните усилия на ICGB да осигури пълно съответствие в проектната фаза и да отговори на най-високите стандарти в индустрията. Сега, достигайки първата ни годишнина в експлоатация с общ капацитет от 3 млрд. куб. м/г., вече работим активно по разширяване на IGB до 5 млрд. куб. м/г. Това ще допринесе за енергийната сигурност и независимост на региона“, заявиха изпълнителните директори на ICGB Джордж Сатлас и Теодора Георгиева. Двамата отбелязаха, че в момента ICGB проучва пазарния интерес към тази следваща стъпка от развитието на проекта.

Проектът IGB (Междусистемна газова връзка Гърция-България) се реализира от смесеното инвестиционно дружество „АЙ СИ ДЖИ БИ” АД, регистрирано в България през 2011 г. с акционери БЕХ ЕАД (50%) и IGI Poseidon (50%). Съакционерът IGI Poseidon e дружество, регистрирано в Гърция, с акционери гръцката компания DEPA International Projects S.A. (50%) и италианската енергийна група Edison S.p.A (50%).

В съответствие с устава си, „АЙ СИ ДЖИ БИ” АД е собственик на газопровода IGB, като извършва финансиране на реализацията му, разпределяне на преносния му капацитет и получаване приходите от преноса на природен газ.

Газопроводът IGB е свързван с гръцката национална газопреносна система (DESFA S.A.) и с Трансадриатическия газопровод (TAP AG) в района на гр. Комотини (Гърция), и с българската газопреносна система (Булгартрансгаз ЕАД) в района на гр. Стара Загора. Общата дължина на газопровода е 182 км, диаметърът на тръбата - 32’’ - и проектен капацитет до 3 млрд.м3/год. в посока Гърция-България. В зависимост от пазарния интерес към използване на по-голям капацитет и възможностите на съседните газопреносни системи, капацитетът е проектиран да се увеличи до 5 млрд.м3/год. с допълнително изграждане на компресорна станция. /БГНЕС