Карамфилова: Разширяваме и модернизираме системата за ранно предупреждение на населението

Разширяваме и модернизираме системата за ранно предупреждение и оповестяване на населението на ниво община. Проектът е финансиран със средства по оперативна програма „Околна среда“.

Това съобщи служебният министър на околната среда и водите Росица Карамфилова на пресконференция в Министерския съвет (МС), предаде репортер на БГНЕС.

Министър Карамфилова обяви, че става въпрос за 100% безвъзмездна финансова помощ в размер на близо 48,5 млн. лв. „Ключово е, че към настоящия момент системата за ранно предупреждение и оповестяване известява около 39% от населението на България“, посочи тя и допълни, че с модернизацията и развитие на системата ще бъдат обхванати малко над 51%.

Министърът на околната среда обясни, че системата е ключова и дава възможност за превантивни действия, свързани с потенциални бедствия от наводнения и от всякакъв друг характер. „Това е първата стъпка, която държавата предприема, за да модернизира системата със средствата по оперативна програма“, отбеляза Карамфилова.

Тя посочи, че в следващия програмен период са заложени и допълнителни такива средства, така че да може да бъдат обхванати 100% от населението от системата за ранно предупреждение.

От своя страна служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджиев благодари за добрата екипна работа на двете министерства, които са реагирали изключително бързо, за да спасят финансирането по този проект. Той посочи, че превенцията е ключова по отношение на подхода при бедствия и аварии и добави, че тази част от проекта засега 11 области, 96 общински центъра, в които ще бъде доизградена и надградена системата, както и население от около 650 хил. човека.

„И всъщност в европейски план е установено, че всяко финансирано евро води до спестяване на между 4 и 7 евро, така че с тази огромна инвестиции може да си представите какъв ще бъде полезният ефект, когато я реализираме“, подчерта министърът на вътрешните работи.

Демерджиев уточни, че системата е модерна, отговаря на най-добрите съвременни образци, позволява гласово оповестяване какво е бедствието, какви действия и мерки трябва да се предприемат, а също и така позволява и оповестяване със съобщение, което ще започне от отговорните органи, по-късно ще стигне до гражданите и по този начин се дава възможност да се вземат адекватни превантивни мерки, с които да се ограничат щетите при потенциални бедствия и аварии. /БГНЕС