Книжният пазар на „Славейков“ се завръща през лятото

В началото на лятото вече ще сме на финала на усилията за завръщането на книжния пазар на пл. „Славейков“ и ще видим резултата, надявам се. Това каза за БГНЕС зам.-кметът по култура в Столичната община Тодор Чобанов, който коментира завръщането на книжния пазар на пл. „Славейков“, закрит през 2018 г. заради ремонта на „Граф Игнатиев“.

„Пазар Запад“ вече са на финалната права. Вече се подготвяме за изработване на прототип на новите щандове, които ще са красиви, здрави и ще отговорят на обществените очаквания затова да има книжен пазар“, заяви Чобанов.

Според него планираните 7 библиотеки-щандове ще удовлетворят нуждите на търговците и посетителите на емблематичното място на книгата.

„При условие, че наоколо има не една или две книжарници вече, безистените са пълни с книжарници, смятам, че това е един разумен компромис между нуждата да се използва площадът като площадно пространство и същевременно да запазим традицията за търсене на книги тук“, коментира зам.-кметът.

Той обяви, че в новата организация на площадното пространство ще има достатъчно място за провеждане на малки концерти и театрални формати. Така че книгите ще делят място и с други форми на образованието, науката и културата.

С нетърпение очаква това да се случи и Симона Колева, която иска там да има повече съвременна литература, посветена на изкуствата.

„Трябва да се върне, защото е много по-приятно да излезеш навън и да разгледаш някоя книжка в екстериорно пространство. Смятам, че трябва да има повече книги за изкуство“, убедена е тя.

Според Николина Донова няма нужда книгите да се завръщат на това място.

„Тук нека да има този артистичен вид. Подобни изложби, детски форуми, по-културни представи за града“, каза Донова и споделя, че някои от перголите трябва да се махнат, тъй като не са дизайнерски и красиви, и единствената им функция е върху тях да кацат гълъбите.

Боян Илиев също смята, че мястото на книгите е на пл. „Славейков“. „Човек лесно можеше да намери много книги, а не да обикаля от книжарница на книжарница. Имах познати, които работеха тук- питам ги за някоя книга и те ми я намираха“, заяви той и добави, че част от продавачите, които познава са успели да оцелеят, но други не.

Илиев е категоричен, че на обновения книжен пазар трябва да има от всеки тип книга, но заедно с тях търговците да продават и учебници и тетрадки за децата./БГНЕС

Тагове: