Кой е Джо Байдън: Заплаха или спасение за САЩ

Още през 2014 г. Обама твърди: "Джо би бил великолепен президент. Той е добре запознат с работата и знае как да различава истински важните неща от по-маловажните“.

Имайки предвид, че Байдън е вицепризидент именно в администрацията на бившия президент Барак Обама, можем да предположим, че има резон в думите му. Но дали това е така, ще преценим ако се запознаем малко по-отблизо с личността, мирогледа и амбициите и на човека, който надделя над Доналд Тръмп на 3 ноември 2020 година.

Кариера

Джоузеф Байдън е заклет демократ, вицепрезидент в администрацията на Барак Обама и бивш сенатор от щата Делауеър.

Той е роден на 20 ноември 1942 в град Скрентън, щата Пенсилвания, в англо-ирландско католическо семейство.

Джоузеф Байдън завършва университета в Делауеър през 1965, където специализира история и политология, а по-късно през 1968 и юридическото училище на Сиракузкия университет в щата Ню Йорк. Същата година защитава докторат по право.

През 1972 едва на 30-годишна възраст е избран за сенатор и става петият най-млад законодател в историята на САЩ. Байдън е преизбиран за сенатор през 1978, 1984, 1990, 1996

Той се откроява сред сенаторите с това, че пътува до работното си място с държавната железница и с това, че е на дъното на таблицата по лично богатство, оценявано на $100 000-$150 000.

На 23 август 2008 тогавашният все още кандидат за Белия дом Барак Обама избира Байдън за свой подгласник. На 20 януари 2009 той става официално вицепрезидент на САЩ.

Джо Байдън като вицепрезидент в администрацията на Барак Обама

Джо Байдън има репутацията на силен дипломат и решителен международен лидер. През 1974 г. списание "Тайм" го включва в своя списък "200 лица на бъдещето, които ще изграждат историята".

Байдън има два брака, след като първата му съпруга и 13-месечната им дъщеря загиват в автомобила катастрофа през 1972. Той има двама синове от първия брак и дъщеря от втория. През 2015 година големият син на вицепрезидента на САЩ Джо Байдън - Джоузеф "Бо" Байдън, почина на 47-годишна възраст от рак на мозъка. Байдън-младши, който в годините 2006-2015 беше главен прокурор на щата Делауеър, страдаше от тежкото заболяване дълго време.

Ключови позиции във вътрешната политика

Koгaтo oфициaлнo oбяви yчacтиeтo cи в пpeзидeнтcĸaтa нaдпpeвapa пpeз 2020 г., Джo Бaйдън зaяви, чe ce зacтъпвa зa двe нeщa – paбoтницитe, „изгpaдили тaзи дъpжaвa“, и цeннocтитe, ĸoитo мoгaт дa пpeoдoлeят нeйнитe paздeлeния.

Джо Байдън също обвинява администрацията на президента Доналд Тръмп за "престъпните" разделения на семействата на мигранти на границата на САЩ с Мексико.

Дpyг ĸлючoв мoмeнт oт пoлитиĸитe мy, ĸoйтo ce paзличaвa знaчитeлнo oт тoзи нa Дoнлaд Tpъмп, e пoзициятa oтнocнo oĸoлнaтa cpeдa. Бaйдън cмятa, чe измeнeниeтo нa ĸлимaтa e eĸзиcтeнциaлнa зaплaxa и зaяви, чe щe cъбepe ocтaнaлия cвят, зa дa дeйcтвa пo-бъpзo зa oгpaничaвaнe нa eмиcиитe.

Външна политика

Байдън обвинява Тръмп, че е причинил загуба на доверие и уважение към американската дипломация на международната сцена.

Сегашният президент е дългогодишен член на Сенатската комисия по външни отношения.

В речта си в университета в Ню Йорк през 2019 г. Байдън заяви: „Според мен, външната политика в действителност е вътрешна политика, а вътрешната политика е външна политика. Те са дълбоко свързани”. Той добави, че сигурността на САЩ е пряко зависима от това да има „най-силната възможна мрежа от партньори и съюзници, които да работят един с друг“.

Що се отнася до Русия, позицията му е, че Путин атакува западната демокрация и се опитва да отслаби НАТО. Байдън е привърженик на създаването на специална комисия за разследване на атаките на Русия срещу американската демокрация и оказване на по-голям натиск върху Русия с помощта на НАТО и Европейския съюз.

Байдън смята, че в момента Русия представлява най-голямата заплаха за САЩ на международната сцена.

Съветниците на Байдън приемат, че Китай е "авторитарен режим, който подкопава интересите на САЩ", администрацията на Тръмп уверява, че ще продължи политиката за намаляване на зависимостта си от Китай чрез мита.

Балкани

Байдън редовно пътува до Балканите през 90-те години, застъпва се вдигането на оръжейното ембарго и обучението на босненските мюсюлмани, разследването на военни престъпления и военни удари на НАТО. Според Байдън на среща с югославския президент Слободан Милошевич той го нарича „военнопрестъпник“, макар някои от присъстващите на срещата да не си спомнят такова изказване. В автобиографичната си книга „Promises to Keep“ Байдън се описва като водеща фигура в определянето на американската политика за Балканите, съществено спомагайки за убеждаването на президента Бил Клинтън да се намеси с военна сила във войната в Босна и Херцеговина, но според служители в Конгреса, както и записите на гласуванията и речите му, ролята му не е била ключова. Байдън нарича приноса си в определянето на политиката на САЩ спрямо Балканите „най-гордият момент в обществения ми живот“, наред с работата си по приемането на Закона против насилие срещу жените. Той призовава за разширение на НАТО преди това да е станало модерно.

Украинска връзка

Бившият генерален прокурор на Украйна Виктор Шокин заяви, че е имало опит за отравянето му в Гърция и той не изключи в това да е замесен предишният американски вицепрезидент.

Джо Байдън със семейството си

По това време Шокин е разследвал за корупция украинската частна газова компания „Буризма”, където като консултант бе назначен Хънтър Байдън, синът на Джо Байдън. При посещението си в Украйна като вицепрезидент Байдън е настоявал президента Петро Порошенко да уволни Шокин уж за корупция, в противен случай Украйна нямало да получи заем от 1 млрд. долара от МВФ.

Противниците на Байдън в САЩ подозират, че той е търсил разправа с Шокин в полза на сина си. Участието на сина му в украинска фирма е конфликт на интереси, защото Байдън е отговарял за Украйна в администрацията на Барак Обама. /БГНЕС