Кристалина Георгиева е кандидатът на Европа за ръководител на МВФ

Кристалина Георгиева е кандидатът на Европа за следващ ръководител на Международния валутен фонд, предаде Ройтерс.

Българката се конкурираше с още четирима икономисти, но до днешните последни кръгове на гласуване останаха само двама кандидати - тя и холандецът Йерун Дейселблум.

Дебатите продължиха 12 часа, като поне две гласувания не определиха кандидат, който да събере исканата подкрепа на 55 процента от държавите в Общността, в които да живеят поне 65 процента от населението на ЕС.

Последният кръг гласуване определи Кристалина Георгиева за победител, като Йерун Дейселблум я поздрави с избора минути след това.

Според АФП, 56 процента от страните в ЕС са гласували за Кристалина Георгиева, но изискването за квалифицирано мнозинство от държави, в които живеят 65 процента от населението на Общността не е било покрито. В държавите, подкрепили Георгиева, живеят 57 процента от 500-милионното население на ЕС.

Кристалина Георгиева каза, че за нея е чест да бъде избрана за кандидат на Европейския съюз за ръководител на Международния валутен фонд, предаде АФП.

"Поисках временно да напусна поста си и да се откажа от отговорностите си на изпълнителен директор на Световната банка, докато трае процесът на номинация", написа тя в Туитър.

65-годишната Кристалина Георгиева, която е изпълнителен директор на Световната банка, има дълга кариера в тази институция. За да стане директор на Международния валутен фонд, трябва да бъдат променени правилата, които изискват ръководителят да е под 65-годишна възраст.

Изборът на държавите от Европейския съюз не превръща Кристалина Георгиева автоматично в следващия ръководител на МВФ. Кандидатурите за поста могат да се подават до 6 септември, като френският финансов министър Бруно Льо Мер ръководи процеса по избора. През годините, обаче, съществува негласно правило, базираният във Вашингтон МВФ да се ръководи от европеец, а неговата структура близнак Световната банка от американец.

Досега МВФ се ръководеше от Кристин Лагард, която подаде оставка, след като лидерите от страните в Еврозоната я избраха за наследник на Марио Драги на поста директор на Европейската централна банка.

На профила си в Туитър Кристалина Георгиева публикува наскоро черно-бяла снимка на семейството си и написа на английски: "Моите баба и дядо имаха основно образование. Майка ми и баща ми завършиха гимназия. Аз бях първата в рода, добила магистърска степен. От село в България до изпълнителен директор на Световната банка - така изглежда предоставената възможност."

През годините Кристалина Георгиева беше сред кандидатите за редица високи постове в международни организации. Тя беше кандидат да ръководи ООН, а миналия месец беше сред обсъжданите кандидатури за председател на Европейската комисия и председател на Европейския съвет.

Кандидатурата на Георгиева за ръководител на МВФ се разглежда като опит за умилостивяване на страните от Източна Европа в Общността, след като нито един представител от тях не получи някой от петте топ позиции в Евросъюза след изборите през май, коментира Ройтерс.

С работата си в Световната банка Кристалина Георгиева изгради репутация на защитник на равенството между половете, както и на лидер в борбата срещу климатичните промени, допълва агенцията. /БГНЕС