Лидерите на Г-7 се срещат, за да окажат натиск върху Русия

Тази седмица лидерите на Г-7 се срещат в Хирошима, за да затегнат още повече контрола върху Русия заради войната в Украйна и да постигнат единна позиция по отношение на нарастващата военна и икономическа мощ на Китай, предаде АФП.


На тридневната среща на върха на водещите развити демокрации ще бъдат обсъдени всички въпроси - от енергетиката до изкуствения интелект, но основният акцент ще бъде насочен към онези, които са помогнали на Москва да намали въздействието на санкциите, ръководени от Запада.

Лидерите също така ще очертаят внимателен курс по отношение на Пекин. Те ще демонстрират единство по отношение на Тайван и подчертаят необходимостта от "обезценяване на риска" на ключови вериги за доставки чрез диверсификация от Китай, като същевременно се опитват да избегнат по-нататъшно нагнетяване на напрежението.

На срещата на външните министри на Г-7 миналия месец беше поставен силен акцент върху Китай и Пекин беше предупреден за "милитаризацията" в Южнокитайско море.

Тя също така настоя, че няма "никаква промяна" по отношение на политиката за Тайван, след като френският президент Еманюел Макрон, след пътуване до Пекин миналия месец, заяви, че Европа трябва да избягва "кризи, които не са наши".

Вашингтон предприе агресивен подход, като блокира достъпа на Китай до най-модерните полупроводници и оборудването за тяхното производство, и убеди Япония и Нидерландия да последват примера му.

Очаква се на срещата на върха в Хирошима да се настоява за действия, които да помогнат за преодоляване на пропуските в режима на санкции, наложени на Русия от страните от Г-7.

Блокът обединява Япония, Великобритания, Съединените щати, Канада, Франция, Германия, Италия и Европейския съюз.

Украинският президент Володимир Зеленски, който току-що приключи обиколката си из европейските столици преди очакваната пролетна офанзива, ще направи видеообръщение към срещата на върха.

"Очаквам, че ключови въпроси ще бъдат спазването и прилагането на санкциите, особено в неприсъединилите се страни от Глобалния юг, както и евентуалното намаляване на тавана на цените на петрола, за което настоява Украйна", заяви Мария Снеговая, старши сътрудник по въпросите на Русия и Евразия в Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS).

Антизападни послания

Япония се опитва да разшири влиянието на блока в развиващия се свят, като сред участниците ще бъдат лидери на Индия, Бразилия и Индонезия.

Въпреки че войната в Украйна вдъхна нова значимост на Г-7, Токио и други страни смятат, че са необходими повече усилия, за да се спечелят големите необвързани държави, които не са склонни да вземат страна в споровете с Москва и Пекин.

Необходимостта от това се засилва от безизходицата в по-голямата Г-20, където Китай и Русия се противопоставят на споменаването на войната в Украйна.

"Япония вярва, че както Китай, така и в по-малка степен Русия, си пробиват път с икономическа помощ и антизападни послания", казва Крис Джонстоун, председател на японския отдел в CSIS.

Очаква се лидерите на Г-7 да направят изявление относно разоръжаването, което японският министър-председател Фумио Кишида се опита да издигне в дневния ред, като организира срещата в своя избирателен район Хирошима. /БГНЕС