МакЛафлин триумфира на 400 м с препятствия с нов световен рекорд

Сидни МакЛафлин счупи собствения си световен рекорд, за да надвие голямата си съперничка Далила Мухамад във финала на 400 м с препятствия на олимпийския турнир по лека атлетика в Токио.

МакЛафлин ликува с нов световен рекорд.

В пореден класически дуел между двете доминантни американски хърделистки, МакЛафлин финишира за 51.46 сек, подобрявайки с цели 44 стотни предишното си върхово постижение, поставено по време на американските серии през юни. Мухамад, олимпийска шампионка от 2016 и световна шампионка, грабна среброто с 51.58 – бронзът отиде за нидерландката Фемке Бол с 52.03. „Какво страхотно състезание. Просто съм благодарна да бъда тук и да отпразнувам това невероятно състезание и да представлявам страната си“, каза победителката.

Това бе поредният епичен дуел между 21-годишната МакЛафлин и 31-годишната Мухамад. Мухамад постави световен рекорд, когато спечели американските серии през 2019 пред МакЛафлин, преди отново да я победи за златото на Световното в Доха с почти фото финиш с нов рекорд. Съперничката й си върна за тази загуба в Орегон през юни, като надви Мухамад със световен рекорд. Победата на МакЛафлин дойде ден след чудесния дуел във финала на 400 м с препятствия за мъже, където Карстен Вархолм от Норвегия стигна до успеха с нов световен рекорд, побеждавайки американеца Рей Бенджамин.

По-късно тази вечер в Япония предстои финалът на 200 м при мъжете, където Ноа Лайлс се класира въпреки грешката си. Действащият световен шампион стигна до финала като един от най-бързите губещи във вторник и бе изпреварен от канадеца Аарън Браун и представителя на Либерия Джоузеф Фанбулех. Предстоят още три финала в леката атлетика – 800 м мъже, 3000 м стийпълчейс за жени и хвърлянето на чук при мъжете.

В сряда стартираха и състезанията по десетобой и седмобой. Британката Катарина Джонсън-Томпсън ще се опита да добави олимпийско злато към световната си титла от 2019, докато канадецът Деймиън Уорнър и световният първенец от Франция Кевин Майер ще спорят за титлата в десетобоя. /БГНЕС