Авторите стигат до заключението, че "музикалната интервенция е лесен, възпроизводим и евтин инструмент за облекчаване на болката при малки процедури при здрави новородени."
Днес има значителни доказателства, които сочат, че музиката може значително да намали възприемането на болката сред възрастните, и все пак не е ясно как песента постига този невероятен подвиг и дали той е вроден или научен.
Проучванията сред новородени са добра възможност за по-нататъшно проучване, особено като се има предвид, че болкоуспокояващите лекарства често не са опция за тази група.
През 2017 г. учените установяват, че когато пероралната захароза се комбинира с музикална терапия при недоносени новородени, се наблюдава по-голямо облекчаване на болката по време на теста с убождане на петата.
Недоносените новородени обаче не са най-добрата група за изследване. Те често са изложени на болка по време на престоя си в отделенията за интензивни грижи, което означава, че може да имат променено възприятие и физически отговор на усещането.
Неотдавнашното проучване в Бронкс е първото, в което се изследват бебета, родени в нормален срок. Резултатите показват, че някои видове успокояваща музика могат да имат силно успокояващ ефект дори върху най-малките човешки мозъци. Възможно е това да се дължи на факта, че музиката отвлича вниманието на бебетата от болката им. Но предишни изследвания сред възрастни показват, че живата и приятна музика облекчава болката повече от мрачната и тъжна музика. А това означава, че разсейването не може да обясни напълно резултатите.
В настоящото проучване не са сравнени различни видове музика и техните болкоуспокояващи ефекти - фактори, които биха могли да бъдат проучени в бъдещи изследвания.
Учените, работили по настоящото изпитване, казват, че сега се интересуват от това дали родителските гласове могат да бъдат също толкова успокояващи за новородените, колкото и Моцарт. /БГНЕС