Декоративните рибки вече са ГМО, затова живеят кратко

Хората продължават да имат интерес към отглеждането на рибки у дома, като това хоби се разраства. Хора, които като деца са имали аквариум, сега отново подновяват интереса към хобито си както заради себе си, така и заради децата си. Факт е, че неспециализираните и малки магазини затварят, но работата на специализираните обекти нараства. Това каза в интервю управителят на магазин за декоративни рибки „Аквариум“ Костадин Кузмов.

„Отглеждат се най-вече малки рибки с размери между 6 и 10 см., тъй като най-продаваемите аквариуми са малолитражните между 60 и 100 л. Предпочитаните видове са неонките, а в последно време има сериозен бум на едни ГМО създадени рибки - цветна тернеция, при които се наблюдава голямо разнообразие от цветове и аквариумите стават много красиви“, посочва той.

Попитан къде се нареждат гупите сред любителите на рибки, Кузмов посочва, че интересът към тях спада, защото и те вече са генно модифицирани, вследствие на което продължителността на живота им е спаднала драстично.

„Днешните акваристи не гледат толкова живородки като едно време. Заради многото селекции и липсата на „свежа кръв“, гупите са доста изнежени и не са тази здрава рибка, която бяха. Има страхотни гупи като цветове и форма на плавниците, но не са толкова здрави, което е тъжно. Като цяло генът на всички живородки е влошен“, обяснява управителят и си спомня как преди време гупите оцелявали доста време дори без филтрация и храна.

Кузмов заяви, че се надява краткият живот на гупите да не се използва от някого за бизнес, тъй като високата смъртност и необходимостта хората често да купуват рибки е негатив за търговците. Костадин Кузмов изчисли, че за да си купим аквариум с рибки у дома, трябва да отделим около 350 лева.

„Ако вземем най-продаваемият аквариум, който е около 54 л., инвестицията в него е около 300-350 лв. Говорим за функциониращ аквариум с рибки, които може да са около 20-25 общо, но с други обитатели като охлюви, скаридки и сомчета“, посочва експертът и подчертава, че ако в аквариума ще се отглеждат само рибки, то техният брой не трябва да е повече от 20. Той предупреждава, че не е добре да пренаселваме аквариума, тъй като това ще доведе до сериозно влошаване в начина на живот на обитателите и не е изключено да се стигне и до смъртни случаи.

Също така трябва да знаем, че аквариумът трябва да бъде поставен на тихо място, далече от източник на топлина, и на място, където няма да бъде изложен на пряка слънчева светлина. Преди да се поставят рибките, е необходима седмица време, в която да се види дали системите работят и дали аквариумът не пропуска вода. След това поетапно, а не наведнъж, трябва да бъдат пуснати рибките като е желателно да не се пускат повече от 10 наведнъж. Трябва да се вземе предвид и фактът, че водните видове трябва да могат да живеят в еднакви условия. Друг важен момент е поддържането на топлината на водата. Ако в помещението температурата е между 20-22 градуса, то водата на рибките трябва да бъде между 24-25 градуса.

„Максимата „Колкото по-голям аквариум“, толкова по-лесен за поддръжка“ важи в пълна сила. Колкото ни е по-малък аквариумът, толкова по-често трябва да сменяме водата – поне веднъж седмично. Колкото пък е по-голям – тази смяна може да отложим като може да се стигне до веднъж месечно, но само ако филтриращата система работи правилно повече от 6 м.“, пояснява Кузмов и добавя, че разходът за храненето на рибите и купуването на препарати ще ни струва около 10 лв. месечно и е достатъчно за поддръжката на малък аквариум. При по-големите разходът може да скочи над 100 лв., уточнява Кузмов.

Костадин Кузмов

Той подчертава, че наличието на аквариум в дома от една страна създава уют, а от друга има и възпитателна роля - учи децата как да се грижат за живо същество./БГНЕС