Отец Антоний: На Успение Богородично всеки усеща силното застъпничество на Божията майка

„Църквата на този свят християнски празник е пълна от сутринта до вечерта с хора, независимо от това дали са вярващи, дали са полувярващи, дали са почти невярващи. Всички усещат, че тази Божия майка има едно особено силно застъпничество в небесата пред Бога за нас“, заяви в интервю за БГНЕС отец Антоний, божият служител в храм- паметника „Александър Невски“, по случай великия християнски празник Успение Богородично.

Божият служител обясни какво правят миряните на този свят празник: „Като на всеки един голям християнски празник имаме Света божествена литургия, а тези хора, които са спазвали Богородичния пост, било то напълно, който трае 2 седмици, или частично, преди това с изповядване на греховете се подготвят за свето причастие за приемането тялото и кръвта Христови - това са типичните неща, които християните правят през целия си живот,“ уточни отец Антоний. „В случая това е в чест на Светата майка, която ние имаме като една особена, могъща закрилница на човешкия род, тъй като няма нито един от хората като нея да се е удостоил с такава слава пред Бога, че да царува заедно с него в небесата“.

Една от ценностите, на които може да ни научи този свят празник е, че човекът не е създаден за гибел, да бъде отделно от Бога, защото в това, което наричаме ад, човекът е отделен от Бог, допълни още той. „Човекът е създаден да бъде заедно с Бог и именно богочовекът Христос, с тази велика негова милост да се въплъти от човек, и самият той не отстъпвайки от божествеността си и той да бъде човек, ни казва именно това. За това божията майка, която е износила този богочовек, която го е родила, възпитавала, която е страдала, след като той е бил разпънат и унижаван, когато е умрял в плът и възкръснал пък се радвала, именно тази жена има това огромно дръзновение пред този богочовек и наш спасител Иисус Христос, да се застъпва за нас, за човешкия род“, заяви още отец Антоний. „Особено за тия, които я почитаме знаем, че тя е почитана дори и от мюсюлманите, те също я почитат като Дева, която е родила Бог, разликата е единствено в това, че не признават Иисус Христос като свой пророк, уточни отецът и продължи: „Затова ние особено усърдно трябва да й се молим и дори днешният празник е пример за това как църквата е наистина пълна от сутринта до вечерта с хора- дали са вярващи, дали са полувярващи, дали са почти невярващи, всички усещат, че тази Божия майка има едно особено силно застъпничество в небесата пред Бога за нас.“

„Много хора, включително и тези от моето поколение, за съжаление, са загубили вярата в Бог. Когато целият свят ти казва, че ти си Бог, че „Аз-ът“ е най-важен, че всичко е около теб, то смирението е невъзможно. Смирението е възможно, само когато ние изпълняваме най-голямата от Божиите заповеди, именно Новият Завет, носещ посланието „Обичай Бог повече от всичко и ближния като себе си“, обясни още отецът и продължи, казвайки, че единствено чрез смирение ние ще бъдем по-единни като народ и нация. „Понасяйте теготите един други и запомнете закона Христов. Когато вместо да се ядосаме и моментално да реагираме, първо да седнем и да помислим дали някъде ние нещо не сме сбъркали. Както е казал Христос: „Първо извади гредата от своето око и след това търси сламката в окото на ближния“. Първо да погледнем собствените си грехове, тях да ги изповядаме, за тях да плачем, не непрекъснато да гледаме греховете на другия, и тогава може би ще станем наистина по-добри, по-смирени хора и тогава ще разберем, че както и ние, така и останалите хора правим грешки обясни още той и продължи, казвайки, че тогава ще станем по-единни и ще се превърнем в общество. „Ние трябва да се поучим от нам съседни народи, които може да се бият, да спорят ожесточено, но когато нещо е в националния им интерес, те се обединяват, независимо от всичко и действат заедно. Това трябва да правим и ние“, заяви още божият служител отец Антоний. /БГНЕС