Под 20% от съдиите се включиха в събранието за избор на нови членове на ВСС

Малко над 400 съдии от общо над 2200 се включиха в днешното Общо събрание за избор на двама нови членове на Висшия съдебен съвет (ВСС).

Кандидатите също са двама – Марина Михайлова от Върховния административен съд (ВАС) и Деян Денев от окръжния съд във Варна. Събранието започна час по-късно от обявеното, тъй като в 10 ч., за когато беше насрочено, на него присъстваха само 346 съдии от 2202. След отлагането му за след час законът не изисква кворум. Тогава в него се включиха 412 съдии. Това са под 20% от всички съдии в страната, съобщава Лекс-бг.

Лично шефът на ВАС Георги Чолаков беше избран за негов председател, което не се е случвало досега. Както е известно, председателят на другия върховен съд Лозан Панов не участва в събранието, тъй като е кандидат за президент. Общото събрание се провежда изцяло онлайн, а съдиите се бяха събрали в съдебните палати по места. След като бяха избрани изборна и секционни комисии започна изслушването на двамата кандидати. И двамата коментираха призивите изборът на нови членове на ВСС да бъде бойкотиран.

Деян Денев говори пръв и заяви: „Това, че съм се кандидатирал за член на ВСС не означава, че се припознавам като част от него или че одобрявам дейността му в голямата ѝ част. Критиките и на ССБ, и на ВКС намирам за обективни и професионално аргументирани в по-голямата им част. Недоумявам обаче, че колегите изготвили такива пунктуални анализи, говорят в момента за бойкот на формалния и безсмислен опит за запълване на състава на ВСС. Недоумявам, защото периодът е тежък и неподходящ. Няма Народно събрание, остава и да няма ВСС“.

Той обяви, че ако бъде избран за член на ВСС, след това няма да се възползва от кадрови бонус, както и не го е направил след края на мандата си като председател на Окръжния съд в Силистра, а се е явил на конкурс, за да се премести във Варна.

Пред Общото събрание Денев разви тезата, че след като всички последни съдебни съвети са били обект на критика от магистратите, то проблемът е структурен, а не персонален. „Не мога да приема, че винаги сме избирали неподходящите“, каза той. И заяви, че според него броят на членовете на парламентарната квота на ВСС трябва да бъде намален и те въобще да не участват в заседанията на колегиите, а само в тези на Пленума. „Така ще се намали политическото влияние, но няма да се допусне и капсулирането на съдебната власт“, каза Денев.

Той, както и Марина Михайлова, отговориха на серия от въпроси на съдия Милен Василев от Софийския апелативен съд (той беше задал много от тях предварително и кандидатите им отговориха писмено, но се включи и лично в събранието, по време на което единствен задаваше въпроси, с изключение на един въпрос от шефа на ОС-Силистра Пламен Неделчев към Денев) и на Българския институт за правни инициативи (БИПИ).

От отговорите на Деян Денев на различните въпроси стана ясно, че според него съдебната номенклатура се създава, защото заради негативни коментари много от хората с капацитет не желаят да се кандидатират за административни ръководители и досегашните стоят с години като и.ф. Той посочи, че е справедливо председателите на големите съдилища да бъдат с по-малка натовареност. Каза, че е против възможността за разширяване на правомощията на Общите събрания.

Що се отнася до забавянето на конкурсите, обясни, че причините са комплексни, но е ставал свидетел как КАК връща атестации за минимални неясноти. „Втората причина е във възможността за обжалване на атестирането и за искане на отвод на членове на комисиите. Според мен няма пречка конкурсите да бъдат извършвани на регионален принцип“, каза още Денев. Иначе се обяви за постоянно действащ ВСС и заяви, че ЕИСС „трябва да бъде приведена в съответствие с изискванията, на които има претенции да отговаря“.

Помолен да очертае качествата на бъдещия председател на ВКС, Денев заяви, че той трябва да е ерудиран, диалогичен, умерен и да има харизма и лидерски качества, за да бъде обединител на съдийската общност

Попитан от Милен Василев как ще реши проблема с липсата на техника за сканиране на документи, заради който в големите софийски съдилища делата не се дигитализират в цялост, Деян Денев отговори: „Имайте малко снизходителност, човек трябва да знае диагнозата, за да предложи лечение, а аз няма как да я знам, тъй като още не съм се запознал с пациента. Още не съм член на ВСС. На този въпрос ще мога да отговоря след време, ако бъда избран за член на ВСС“.

На въпрос на БИПИ, че изборът му за член на ВСС е тясно свързан с предстоящия на нов председател на ВКС и целта е да не стане „издънка“, Денев отговори така: „Има и твърдение, че двете партии в съвета са си стиснали ръцете, за да не се промени съотношението на силите. Решението си да се кандидатирам съм обявил отдавна. Не разбрах към коя партия трябва да бъда причислен, но съм сигурен, че колегите, които са ме номинирали, не са си стиснали ръцете с никакви съдийски партии“. Каза и че не е запознат в детайли във ВСС да има конфронтация и че не може да отговори в кои комисии на съвета би влязъл.

„Не знам дали двамата кандидати си дават сметка, че са се насочили към съдебния „Вера Су“, който от над 4 години е заседнал, а от неговите пробойни се изливат токсични вещества, действащи пагубно на съдебната екосистема. Поздравявам колегите, че ще опитат да запушат тези пробойни за 10 месеца“. С този коментар Милен Василев започна поредицата си от въпроси.

В отговорите си Денев коментира, че председателите на малки съдилища не са вождове на индианците, а по-скоро са в ролята на старшина на ротата. Посочи като начин за връзка между съдебните кадровици и съдиите провеждането на изнесени заседания, а Милен Василев пък отправи призив, членовете на ВСС, избрани от съдиите, да намерят време до края на годината да се срещнат с избирателите си в зала 15 на столичната Съдебна палата. Георги Чолаков обеща да предаде посланието.

Съдия Марина Михайлова започна изложението си пред събранието с темата за отстояването на независимостта на съдебната власт. „Какво смятам, че трябва да направи ВСС – първото е обучението на магистратите. Трябва да се обучат добре подготвени колеги, които от първия ден на съдийската банка да вземат правилни решения. Знаещите съдии по-трудно се поддават на влияние“, каза тя. И продължи, че ВСС трябва да осигури и икономическата независимост на магистратите и за целта трябва да работи с другите власти. „Третата функция, по която трябва да работи ВСС, е по атестирането, повишаването и преместването на магистратите“, каза тя. Самата Михайлова през последните 2 години беше член на КАК и постави проблема, че съдиите не искат да стават членове на комисията. „Иска ми се ВСС малко повече да заложи на поощренията на магистратите“, каза Михайлова.

Тя посочи, че въпросът с прекрояването на съдебната карат може да се реши само след обсъждане. „Казват, че всяко населено място трябва да има училище и железница, а аз казвам – трябва да има и съд. От друга страна – трябва да се помисли и за равномерното натоварване на съдиите. Ако заповедното производство се електронизира, до известна степен ще регулираме натовареността“, изложи виждането си Михайлова.

Тя обясни, че се е консултирала са IT специалисти, за да може да отговори на въпросите за електронното правосъдие. „На първо място трябва да се уеднаквят системите на общите и на административните съдилища, за да може да има пълен обмен на данни между съдилищата. А следващият етап е обмен на данни със страните и адвокатите. Трябва да се усъвършенства връчването на призовки и документи. Ще предложа конкретен план“, каза Марина Михайлова, която откликна на предложението на Милен Василев за среща на членовете на ВСС със съдиите.

Тя също коментира призивите за бойкот на избора на нови членове на ВСС: „Години наред хората са се борили за избори, те са символ на демокрацията. Затова, моля, колегите да участват в тези избори и да знаят, че не само ние сме в потъващ кораб, а всички заедно сме в потъващ кораб. Мога да говоря не името на вождовете, а от името на обикновените индианци след 40 години стаж“.

В отговор на въпрос на Василев Михайлова подкрепи използването на системата за сигурно електронно връчване на ДАЕУ докато не бъде изграден ЕПЕП, но подчерта, че за целта трябва малка промяна в ГПК и НПК.

Събранието завърши с призив най-активния участник в него – съдия Милен Василев, до членовете на Висшия съдебен съвет: „Този ВСС има практически 10 месеца до края на мандата си и отправям призив да направим всичко възможно конкурсите да тръгнат що-годе добре. Конкурсите за апелативните съдилища бяха отменени от ВАС и в САС сме грубо казани възмутени, че след 3 години и половина конкурс тръгва съвсем от начало. Моля да вземете този конкурс присърце и той да приключи до края на мандата. Другият ми призив е да се направи всичко което трябва, за да се надгради ЕПЕП. Той е най-големият проблем за електронното правосъдие – няма ли го ЕПЕП, няма го и електронното правосъдие“.

След седмица предстои гласуването. Според Закона за съдебната власт, за да е редовен изборът, в него трябва да гласуват поне 1101 магистрати. Ако това условие не е изпълнено, на следващия ден се провежда нов избор, при който, за да има редовен вот, трябва да гласуват не по-малко от 33% или в случая 727 съдии. /БГНЕС

Тагове: