Престъпността с печалби за 14 млрд. долара от криптовалута през 2021

През 2021 г. г. престъпленията, свързани с криптовалута, достигнаха рекордните 14 млрд. долара, съобщи в четвъртък изследователят на блокчейн Chainalysis. Този рекорд идва в момент, когато регулаторните органи призовават за повече правомощия в бързо развиващия се сектор.

Криптовалутите, получени от адреси на дигитални портфейли, свързани с незаконна дейност, включително измами, даркнет пазари и рансъмуер, са скочили с 80% спрямо предходната година, се казва в доклад на Chainalysis. Тази дейност представлява едва 0,15% от общия обем на крипто транзакциите, което е най-ниското ниво досега.

Общите обеми се покачиха до 15,8 трлн. долара през 2021 г., което е над пет пъти повече в сравнение с предходната година, заяви базираната в САЩ Chainalysis. Цифровите активи, от биткойн до нефунгиращи токени, набраха популярност през 2021 г. на фона на приемането им от институционални инвеститори и големи компании.

Новодошлите бяха привлечени от обещанието за бързи печалби, изтъквано от поддръжниците на криптовалутите, както и от надеждите, че биткойнът предлага хедж срещу нарастващата инфлация. Въпреки това криптовалутите все още са обект на нееднозначно регулиране, което оставя на инвеститорите малко средства за защита срещу престъпления.

Финансовите наблюдатели и политиците от Вашингтон до Франкфурт се притесняват от използването на криптовалутите за пране на пари, като някои от тях призовават законодателите да им предоставят по-големи правомощия над индустрията.

"Криминалните злоупотреби с криптовалути създават огромни пречки за по-нататъшното им приемане, увеличават вероятността за налагане на ограничения от страна на правителствата и, което е най-лошото, стават жертва на невинни хора по целия свят", заяви Chainalysis.

Според доклада, движеща сила за увеличаването на престъпността е бурното увеличаване на измами и кражби в платформите за децентрализирано финансиране - DeFi.

Платформите DeFi, които предлагат кредитиране, застраховане и други финансови услуги, като заобикалят традиционните пазачи като банките,- са засегнати от проблеми, които включват недостатъци в основния код и непрозрачно управление.

Като цяло, кражбите на криптовалути са нараснали над пет пъти от 2020 г. насам, като миналата година са били откраднати средства на стойност около 3,2 млрд. долара. Около 2,2 млрд. долара от тях, т.е. около 72% от общата сума, са били откраднати от сайтове на DeFi.

Измамите в платформите DeFi, като например "издърпване на килимчето", при което разработчиците създават фалшиви инвестиционни възможности, преди да изчезнат с парите на инвеститорите, достигнаха 7,8 млрд. долара, което е 82% скок спрямо 2021 г., твърди Chainalysis. /БГНЕС