Президентът и "Възраждане" в спор дали е възможен референдум за влизане в Еврозоната

Важни са тези консултации за съставяне на правителство, защото ако преди кризите бяха на прага на дома ни, сега те вече са вътре. И социална, и икономическа, и в сигурността - само на километри от нас бушува вълна, повишен миграционен натиск Трябва да има редовно правителство, което да приеме важни решения с дългосрочен хоризонт. Важно е и да има подкрепа от устойчиво парламентарно мнозинство.

С тези думи президентът Румен Радев откри срещата с представители на "Възраждане" в президентската институция, предаде репортер на БГНЕС.

Пред парламента стоят важни задачи, свързани със законодателството - и бюджета, и по ПВУ, както и попълването на редица органи, които работят в непълен състав или вече извън мандата си. Важно е и как ще се конструира това мнозинство.

Очакванията към Вас са за конструктивно и отговорно решение към задачите и дневния ред на това Народно събрание. Как виждате Вие участието си в него, на какъв етап е според Вас диалогът между партиите за сформиране на кабинет, попита Радев.

Ние можем да подкрепим всяка партия, която споделя основните ни виждания и политическата дейност, която развиваме вече 8 години, отговори лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Направихме кръг от консултации по отношение на важна за нас тема - запазване на българския лев, срещнахме се с две политически партии, тъй като другите директно отказаха с мотива, че българската валута трябва да отпадне. В парламента има по-скоро диалог между глухи, до голяма степен всички повтарят това, което искат да чуят техните избиратели. Всички ние зависим от избирателите си, но е важна и работата, която това НС трябва да свърши. Задачата за съставяне на кабинет е най-важната, и имаме волята да работим в тази посока. Имаме и готов състав на кабинет, ако стигнем до трети мандат, и сме готови да го поискаме от Вас. Считаме, че след връчването на първия мандат можем да водим разговори, но ще държим и настояваме за позициите си. В политиките ни не трябва да има личностни разминавания, а политически диалог, основан на ценности и на българския национален интерес, добави Костадинов.

Съгласно Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление провеждането на референдум по въпроси, вече уредени във вече ратифицирани международни договори, е невъзможно - така президентът коментира искането на "Възраждане" да се проведе национален референдум за приемането ни в Еврозоната. "Ако е трябвало и сте имали различни виждания за приемането ни в Еврозоната, това е трябвало да бъде изразено в процеса на подготовка и преди самата ратификация. Тогава това не е стояло изобщо на дневен ред. Тогава как виждате изобщо такъв референдум да е реален и легитимен", попита Радев.

Въпросът е за запазване на българския лев до достигане на европейски нива на доходите, не поставяме влизането в Еврозоната като цяло, коментира Костадинов. В средносрочен план влизането на България в Еврозоната ще донесе повече щети, отколкото ползи - това се видя и в доклада на БНБ. Поради тази причина смятаме, че най-доброто решение за този въпрос е мащабен референдум за ползите и вредите от Еврозоната, допълни лидерът на "Възраждане".

Няколко правителства са приели вече национален план за влизане в Еврозоната, контрира Радев. От вас очаквам да следите за изпълнението на този план, защото ние в момента не отговаряме на Маастрихтските критерии по отношение на стабилността на икономиката, допълни президентът. /БГНЕС