Проф. Драчев призна: Дефицитът в НХА е 600 хил. лева

600 хиляди лева е дефицитът в Националната художествена академия (НХА). В тази цифра влизат заплати и комунални услуги. Това призна ректорът в оставка проф. Николай Драчев, предаде репортер на БГНЕС.

Проф. Драчев изрази надежда за помощ от държавата, за да могат преподавателите да получат своите възнаграждения. Той съобщи, че голяма част от преподавателите са получили само аванси за ноември и декември.

"260 000 лева са необходими за декемврийските заплати. Не е вярно, че заплатите са неприкосновени. Такива са само стипендиите и фонд "Художествена и творческа дейност", които са изплатени", заяви проф. Драчев и с неохота призна, че са били използвани за неотложни ремонти.

Той твърди, че по този начин е успял да спаси учебната година, която заради наводнение и течове е била заплашена от спиране.

"Ако не бяхме плащали тези ремонти, ние трябваше да спрем учебния процес през септември. Той не можеше да се проведе", каза той.

Ректорът в оставка добави, че имат надплатени осигуровки в НАП, които очакват да им бъдат върнати, но това ще стане най-рано през януари или февруари.

Проф. Драчев обясни, че за дефицита в академията е информирал министър Красимир Вълчев още през юни, както и финансовия министър Владислав Горанов.

"Търсим помощ от МОН. От там ни казаха, че ако имат излишък ще ни дадат", коментира ректорът в оставка и уточни, че в момента тече одит във висшето училище и се надява, че ще се намери решение на кризата в академията.

Той увери, че част от възнагражденията на преподавателите ще бъдат изплатени до края на месеца.

Проф. Драчев обяви още, че част от изучаваните дисциплини ще бъдат преместени в новия корпус. Наш екип видя, че още е незавършен, покривът на сградата тече.

БГНЕС припомня, че напрежението в НХА ескалира, след като около 200 преподаватели и служители все още не са получили заплатите си за ноември и декември. Средствата са били изхарчени за ремонти. Проф. Николай Драчев подаде оставка от поста на ректор, а подкрепа да се кандидатира за поста получи проф. Велислав Минеков.

В интервю за БГНЕС министърът на образованието Красимир Вълчев заяви, че МОН и държавата нямат нищо общо с финансовия колапс на академията.

„Проблемът е, че в част от висшите училища е развит синдромът на беззаконието - ректорите разбират автономията като беззаконие, ползват я само в собствена угода, и каузата да я защитават, е всъщност каузата да защитават собствената си безотговорност, допълни министърът на образованието”.

Също в интервю за БГНЕС председателят на синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ доц. д-р Лиляна Вълчева, съобщи, че има сигнал освен към МОН още от преди година, има и към Инспекцията по труда. Защото освен липсата от 840 хиляди лева, има разминаване и в парите за трудови възнаграждения в размер на около 600 хиляди лева. Освен това общо 22 ректори на висши учебни заведения си надписват заплатите. /БГНЕС