Ректорът на СУ за антибългарското събитие: И аз имах резерви към него, ще предприемем необходимите институционални мерки

Събитието „Патология на едно честване", организирано от културния център на университета, който има свой правилник на управление, не минава през одобрение на академическия съвет. Това събитие, поради много вълнения - и то с основание, защото беше планирано едностранно, - представяше само едната гледна точна, или поне замисълът беше такъв. Самият културен център мисля, че усети неправилния начин, по който беше планирано това събитие, и го отложи по свое решение.

Това коментира за БГНЕС ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев в отговор на въпроса защо университетът не е излязъл все още с позиция за антибългарското мероприятие, наречено „Патология на едно честване", което щеше да се проведе в СУ, а впоследствие беше отменено.

„В следващите месеци ние ще направим съответните промени в правилника за управление, така че събитията след като бъдат разглеждани от Управителния съвет на културния център да минават през Академичен съвет, така че предварително всеки член на академичната колегия да може да се запознава с тях и да имаме право на глас върху планираните събития", заяви проф. Вълчев.

Ректорът съобщи, че след многобройните си срещи с различни институции, представители на НПО, взехме решение да планират нов тип събитие, където действително да може да се чуе позицията на България, на това, което тя е създала с действията на цялото общество във връзка със съдбата на българските евреи. Според него „това върне духа на академизма в такъв тип събития".

Проф. Вълчев подчерта, че не е добре ректорът на СУ еднолично да взима решения по такъв въпрос, тъй като все пак СУ е място на свободата. „Различните мнения трябва да се чуват, но ако събитията бъдат подготвени така, че да се чуват различните гледни точки", категоричен е той.

Ректорът отбеляза, че в събитието „беше планирано да вземат участие хора, които не са преподаватели в СУ, с изключение на проф. Стилиян Йотов". „Преди да чуем неговата гледна точка, няма как да я обявим за антибългарска. Така че това е един от основните проблеми, пак казвам, събитието не беше замислено така, че да се чуят различните гледни точки", добави той.

Проф. Вълчев заяви, че имаме държавна позиция по въпроса за българските евреи. „Имаме преди години приета декларация на НС, където тези проблеми са дискутирани. Като публична институция, разбира се, ние сме в ситуацията да защитаваме официалната държавна позиция, и то съвсем аргументирано, тъй като голяма част от историците в България са заявили своите становища, своето мнение и затова планираме ново събитие, което да покаже тази гледна точка на гилдията историци в България и която да разкаже детайлно и подробно за същината на събитията, които са се случили в онези драматични години", каза още той.

Ректорът сподели, че той самият е имал резерви към това събитие. „Споделих го с ръководителя на културния център и ще предприемем необходимите институционални мерки", обеща той.

Проф. Вълчев сподели, че след първоначалните разговори с директора на Института по история към БАН и с колегите си от Историческия факултет организират новото събитие, на което ще се чуят различни гледни точки, вероятно ще се случи в края на май или в средата на юни месец./БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон