Роберта Мецола: Западните Балкани трябва да продължат да спазват критериите

Европейското единство е начинът да се справим с предизвикателствата. Западните Балкани трябва да продължат да спазват критериите, защото сътрудничеството с тях е ключово. ЕП ви подкрепя във вашите усилия на просперитет и европейска интеграция”, каза Роберта Мецола, председател на Европейския парламент по време на форума “EU meets the Balkans“.

“Този формат се утвърди като формат по дискусии с особен акцент върху политиката по разширяване. Днес дискусията по разширяване трябва да бъде далеч по задълбочена”, заяви Илхан Кючук, евродепутат от “Обнови Европа"/ДПС и член на Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ).

Илхан Кючук е домакин на форума “EU meets the Balkans“. “ЕС трябва да бъде континент на възможностите. Мнозина очакваха ЕС да бъде достатъчно немощен, но ЕС излезе по-силен, заяви, че ще подкрепя Украйна докато мирът бъде установен”, заяви още евродепутатът и засегна темата за Западните Балкани. “Даде се статут на кандидат-членка на Босна и Херцеговина и Косово, но същинската интеграция трябва да продължи с по-голяма сила. Мнозина поставят под въпрос дали Турция трябва да продължи пътя си към ЕС- да ако има желание, защото предизвикателствата пред нас са много”, каза още Илхан Кючук. “Геополитически предизвикателства пред ЕС са немислими ако не обединим усилия и точно това трябва да направим в този форум”, уточни още Илхан Кючук.

Вицепремиерът и министър по въпросите на европейската и евроатлантическата интеграция на Украйна Олга Стефанишина благодари на България за оказаната подкрепа във войната с Русия. “Дискусията днес ще бъде несъмнено задълбочена, но нека да се спра на нещата, които се промениха през последната година на безпрецедентни нападения към моята страна. Мисля, че Украйна промени Европа, тя е станала по-силна, по-устойчива, по-независима в икономическо, политическо, информационно отношение”, каза още Олга Стефанишина. “Сега всичко, което беше инструмент в ръцете на политиците, цялата пропаганда беше разобличена, тя не се превърна в инструмент на въздействие. Така стигнахме до важни решения”, подчерта още тя. Стефинишина уточни, че е било изключително важно за Украйна да получи статут на кандидат-членка, но все още не са взети такива решения за Западните Балкани. Военните действия обаче ни обединиха още повече. Лидерите на РСМ, Албания и Черна гора ни оказаха подкрепа за интеграцията в НАТО и ЕС”, подчерта още тя.

“От 24-ти февруари 2022. насам то със сигурност всяка седмица ми се задава въпросът кога ще приключи войната в Украйна. Отговорът ми е, че ние трябва да се подготвим за една война, с продължителност колкото втората световна - шест години”. Това заяви Соломон Паси, основател на Атлантическия клуб в България. “Ние в Европа имахме нужда от САЩ, за да създадем ЕС и НАТО. Въпросът днес е коя е новата евроатлантическа харта, която трябва да създадем, която ще реши проблема за войната в Украйна, а този проблем не може да се реши само от ЕС”, каза още Соломон Паси и уточни, че новият глобален съюз е с Азис, с Австралия, с Корея, с Япония, но има една много специална дестинация и това е бъдещият съюз между Запада и Индия”, подчерта още той. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон