Росен Христов: Газовата връзка България-Сърбия е поредна стъпка към диверсификация

Изграждането на интерконектора България-Сърбия е поредната стъпка в системния подход на правителството за доставяне на газ от различни източници.

Това заяви министърът на енергетиката Росен Христов по време на официалното откриване на строителството на газовата връзка между България и Сърбия, предаде репортер на БГНЕС. Христов подчерта, че географското положение на България е възможност за целия регион да осигури своята газова диверсификация. “Този интерконектор ни дава възможност да гарантиране доставки на най-добри цени за нас, Сърбия и региона”, подчерта Христов.

Радвам се да приветствам президента и мой приятел Вучич, за да поставим началото на този проект - стъпка в задълбочаването на отношенията ни със Сърбия. Интерконекторът е залог за бъдещето, но и израз на волята на страните ни заедно да градим визия за общото ни европейско бъдеще, основано на солидарност и подкрепа, иновативни технологии и нови подходи, заяви държавният глава Румен Радев след срещата си със сръбския президент Александър Вучич.

Радев посочи, че ще се радва да бъде открит новият интерконектор до края на годината. Устойчивото сътрудничество на ЕК дава нови възможности на региона чрез реална диверсификация и сигурност на доставките. Добиваме възможности за разширен достъп до европейските пазари. Въвеждането на интерконектора и споразумението с Турция за терминалите за втечнен газ са успехи и за Сърбия, която ще получи достъп до нови източници на газ, каза Радев и добави, че това е пример за разширено сътрудничество.

БГНЕС припомня, че днес президентите на България и Сърбия Румен Радев и Александър Вучич откриват специализираните строителни дейности по изграждане на междусистемната газова връзка „България-Сърбия“ (IBS) на българска територия. В събитието участват и министрите на енергетиката на двете страни и Росен Христов и Дубравка Дедович, кактко и изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов.

Реализацията на интерконектора България–Сърбия е ключов проект, приоритет на българската енергийна политика, насочен към гарантиране на енергийната сигурност на страната, диверсификацията на източниците и маршрутите на доставка, задълбочаване процеса на либерализация на енергийния пазар.

Междусистемната газова връзка „България-Сърбия“ (IBS) ще бъде с обща дължина около 170 км. и започва от Нови Искър, Република България, като крайната й дестинация е Ниш, Република Сърбия, от които около 62 км на българска територия. След изграждането ѝ газовата връзка ще бъде с капацитет до 1,8 млрд. м3/г. с възможност и за реверсивен поток. Газопроводът е проект от общ интерес за Европейския съюз, финансиран от Механизма за свързване на Европа.

За пълната реализация на обекта се предвижда изграждането на две автоматични газорегулиращи станции (АГРС), една газоизмервателна станция (ГИС) – Калотина, както и две газопроводни отклонения за Сливница и Драгоман. След изграждането газовата връзка ще бъде с капацитет 1,8 млрд. м3/г. с възможност и за реверсивен поток. /БГНЕС