Сърбия надви Бразилия и защити световната си титла по волейбол за жени

Националният отбор по волейбол за жени на Сърбия триумфира за втори пореден път със световната титла, след като надигра Бразилия в спора за трофея с 3:0 гейма – в отделните части 26:24, 25:22, 25:17, в нидерландския град Апелдорн.

Първите два гейма на финалния сблъсък бяха равностойни, но сръбкините успяха да ги вземат, а при аванс от 2:0, Селесао се предаде и в третата част бе далеч от най-доброто си лице, губейки със 17:25. Западните ни съседки имаха предимство в основните компоненти от играта, като приключиха с 50-33 успешни атаки. В добавка, те направиха четири повече успешни блокади, както и един ас повече от съперника.

Сръбкините отново докахаза, че са най-добрият отбор в света.

Най-резултатна за победителките бе капитанката Тияна Бошкович с 24 точки (всичките от атака). 11 добави Йована Стеванович, четири от които от блокада и два от сервис. С осем се отчете Бианка Буша, а по седем пункта реализираха Мина Попович и Сара Лозо. За бразилките нито една не успя да задмине границата от десет точки – с по девет завършиха Ана Каролина да Силва, капитанката Габриела Брага Гимараеш и Лорен Жералдо Тейшейра.

За сръбкините това бе втора поредна и общо втора световна титла в историята им. На шампионата през 2018 те надвиха Италия с 3:2 гейма. Бразилия остава без злато от световни първенства, като завоюва четвъртия си сребърен медал след загубите във финалите през 1994, 2006 и 2010 години.

В спора за бронзовите отличия в Полша и Нидерландия, Италия победи категорично САЩ с 3:0 гейма – в повторение на финала от 2002, „Скуадрата“ се наложи с 25:20, 25:15, 27:25. За Италия това бе първи бронз – тимът има световна титла от 2002 и второ място от първенството през 2018. Американките имат злато от 2014, сребърни медали от 1967 и 2002, и още едно трето място от 2010 година. /БГНЕС