САЩ няма да се намесват директно в спора София-Скопие

Много е ясно, че ролята на САЩ е свързана с това, че ние имаме интерес и смятаме РС Македония за свой стратегически партньор, както е и Европейският съюз, но това не е въпрос, който САЩ директно ще решават. По тази причина моля да стоите далеч от подвеждащи информации. Това заяви американският посланик в Скопие Кейт Мери Бърнс, предаде БГНЕС.

посланик Бърнс

Изявлението бе направено по повод неотдавнашното интервю на заместник-помощник държавния секретар Габриел Ескобар относно евроинтеграцията на РСМ.

„Ние виждаме македонското бъдеще в ЕС и потвърждаваме значението от разрешаването на тези въпроси. Надяваме се това да продължи до края на годината. Разговаряме с всички партньори. Разговаряме с правителството в Скопие и тези в съседните държави, но и с цяла Европа, за да направим всичко, което можем, за да придвижим процеса напред. Нямам никаква конкретна информация в този момент, освен да потвърдя, че САЩ ще се включат в този въпрос и в разговорите, защото споделяме една и съща визия – РСМ да заема заслуженото място в Европа и ЕС и се надявам това да стане скоро“, каза Бърнс и „отказа да спекулира за някакъв план, който не е чула“.

Македонският вицперемиер по европейските въпроси Никола Димитров обвини по-рано днес България, че е нарушила член 2 от Договора за добросъседство.

„Принципът на Договора за приятелство с България беше правителствата и политическите лидери да се занимават с настоящето и бъдещето, а историците да се занимават с историята. Това, което се случи, е, че отношенията се промениха, защото България наруши член 2 от Договора“, заяви Димитров.

Според неговата интерпретация член 2 гласи, че „София ще помага на РСМ по европейския път, няма да пречи, най-малко пък ще ни блокира".

Но БГНЕС припомня, че точният текст на чл. 2 от Договора от 1 август 2017 г. гласи:

„Българската страна ще споделя своя опит с цел да съдейства на Република Македония да изпълни необходимите критерии за членство в Европейския съюз и ще подкрепя Република Македония за получаване на покана за членство в НАТО“. /БГНЕС