Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби потвърди, че част от войските на сръбската армия вече са изтеглени от граничната линия с Косово, където бяха разположени след терористична атака в Банска на 24 септември, съобщи "КоССев".
"Вече видяхме, че те започнаха да изтеглят тези сили оттам. Това е нещо положително, ще помогне за успокояване на ситуацията", заяви Кърби.
Изтеглянето на сръбския военен персонал от границата на Косово идва само ден след конференцията на говорителя на Държавния департамент Матю Милър, който, говорейки по този въпрос, посочи, че САЩ не може да докаже, че Сърбия е изтеглила своите войски и военна техника.
В съответствие с текущите събития и напрегнатите отношения, по границата с Косово американската администрация забеляза "безпрецедентно струпване" на сръбската армия. САЩ и някои страни-членки на Европейския съюз (ЕС) призоваха Сърбия да изтегли войските си, включително артилерия, танкове и пехотни части, припомня БГНЕС.
Правителството на Косово също поиска изтеглянето на сръбските военни структури, след като обвини Белград за организирането и финансирането на терористичната група, която нападна косовската полиция на 24 септември в Банска, където беше убит полицай и други двама бяха ранени .
НАТО разреши изпращането на допълнителни войски в мисията КФОР и Великобритания реши да изпрати 200 войници. Румъния също ще изпрати допълнителен контингент.
„След неотдавнашното решение на НАТО Румъния ще изпрати допълнителен контингент на ниво рота към КФОР. Нашите сили ще допринесат допълнително за безопасна и сигурна среда на Западните Балкани“, каза представителят на страната в НАТО, посланик Дан Некулаеску.
Той добави, че Черно море и Западните Балкани са от стратегическо значение. /БГНЕС