Следващият пакет от санкции на ЕС може да включва сина на Медведев

Европейската комисия (ЕК) предлага 12-и кръг от санкции срещу Москва, включващи ограничения за десетки лица, сред които очевидно са синът на бившия президент Дмитрий Медведев и роднина на Владимир Путин, съобщи „Гардиън“.


Сред 47-те лица, които комисията иска да добави към съществуващите списъци със санкции, са братовчедката на Путин Анна Цвилева, която председателства фондация "Защитници на отечеството", която подкрепя руските войници, сражаващи се в Украйна.

В разширения списък е и Иля Медведев, чието име и дата на раждане съвпадат с тези на единствения син на бившия президент. Той е набелязан като мишена за предполагаемо организиране на дезинформационна и пропагандна кампания в Украйна.

Включването на роднини на високопоставени служители, включително семейството на Путин, ще предизвика гнева на Кремъл.

В центъра на предложенията, които все още ще трябва да бъдат одобрени от лидерите на ЕС на следващата им среща на върха през декември, са стъпки, насочени към прекъсване на търговските приходи на Русия. Те включват пълна забрана за продажба в рамките на блока на руски необработени диаманти и бижута, в които се използват скъпоценни камъни от сибирските мини на страната.

Според ЕС това би могло да доведе до загуба на повече от 4,5 млрд. евро годишно от хазната на Кремъл.

Забраната се подготвя от миналата година, но стана факт едва след като Белгия, където се намира световният диамантен център Антверпен, оттегли възраженията си през лятото, а Г-7 се съгласи с налагането на санкции по време на срещата на върха в Япония.

"Забраната на руските диаманти е част от усилията на Г-7 за разработване на международна координирана забрана на диамантите, която има за цел да лиши Русия от този важен източник на приходи", се казва в предложението на комисията.

Представители на страните от Г-7 сега са на тридневно посещение в Антверпен, за да видят как ще действа предложената забрана.

Според предложението, представено от Белгия, всички диаманти с определен размер, за който се смята, че е между 0,5 и един карат, ще получат уникален идентификатор чрез блокчейн запис, показващ произхода им.

Това ще се прилага за "между 80 и 90 % от диамантите в света", казват дипломатите, и незабавно ще даде на търговците на едро и дребно начин да отделят законните от незаконните диаманти.

Усилията за въвеждане на системата за проследяване бяха изпълнени с предизвикателства, като големите компании лобираха пред страните от Г-7 да отложат този ход още миналия месец.

ЕК предложи също така нови забрани за продажба на танкери втора употреба, за да се справи с онези, които заобикалят съществуващите търговски санкции, като прикриват произхода или местоназначението на товари, включително на петрол с фиксирани цени, чрез нелоялни прехвърляния от кораб на кораб.

Предложените санкции са насочени и към дружества и организации в редица сектори в Русия, включително оръжейната промишленост, ИТ дружества, свързани със службите за сигурност на ФСБ, служители на изборни органи, работещи в окупирана Украйна, частни военни компании, подобни на организацията "Вагнер", и патриотични организации, някои от които са обвинени в "милитаризация ... на украинските деца".

Предложените санкции са насочени и към компании от гражданския сектор, които са обвинени, че дават възможност за използване на руската военна машина. Сред тях е "АлфаСтрахование", която се смята за най-голямата частна застрахователна компания в Русия. Дружеството е включено в списъка за предоставяне на застрахователни договори на руското министерство на отбраната и на дружества от военната промишленост, както и на военни превозни средства, използвани от руската национална гвардия в Украйна.

На прицел беше и авиационният комплекс "Илюшин" - водещ производител на самолети, който произвежда военнотранспортния самолет Ил-76, използван редовно за превоз на руски военен персонал и оборудване. По данни на руското правителство той е сред най-популярните военни самолети в света и към 2021 г. се използва в 24 държави.

Разработчикът и операторът на руската навигационна система Глонасс, конкурент на американската навигационна система GPS, също е включен в списъка на предложените санкции.

Редица беларуски длъжностни лица също бяха включени в предложените санкции за предполагаемата им роля в доставката на оръжие за Русия или в друго военно сътрудничество, включително обучението на новобранци от руската армия в бази в Беларус./БГНЕС